Niepodległe Śpiewanie

Post Image

 

W październiku i listopadzie wielokrotnie w ramach lekcji wychowawczych i zajęć z przysposobienia wojskowego pod kierunkiem pana Andrzeja Pożarlika odbywało się w naszej szkole śpiewanie pieśni patriotycznych związanych ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W repertuarze znalazły się m.in. „Marsz Pierwszej Kadrowej”, który towarzyszył legionistom w czasie I wojny światowej oraz utwór „Przybyli ułani pod okienko”, czyli jedna z najbardziej znanych i lubianych pieśni wojskowych autorstwa Feliksa Gwiżdża. Nie mogło również zabraknąć „Serca w plecaku” autorstwa Michała Zielińskiego-  pieśni powstałej w 1933 r. z okazji Dnia Żołnierza. Wiele emocji wzbudzał także ulubiony utwór Marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli „My Pierwsza Brygada”. Efekty pracy były widoczne podczas obchodów „Dnia Niepodległej”, w czasie których uczniowie: ZS Nr 1 w Bratoszewicach, okolicznych szkół, nauczyciele i zaproszeni goście mogli się włączyć do wspólnego śpiewania. W czasie zorganizowanej 14 listopada akademii wszyscy mogli także wysłuchać pieśni ułańskiej, która ma swoje korzenie jeszcze w XIX w., czyli „Hej, hej ułani” w wykonaniu Patrycji Mikoś z klasy III LO.

Bardzo ważnym momentem dla realizacji tego zadania stało się włączenie naszej szkoły do akcji „Rekord dla Niepodległej”, zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Dnia 9 listopada 2018 r. podobnie jak w wielu innych placówkach w Polsce nauczyciele, pracownicy, a przede wszystkim uczniowie ZS Nr 1 w Bratoszewicach dokładnie o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewani w patetycznej atmosferze 4- zwrotkowy Hymn Narodowy.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w Niepodległe Śpiewanie, które pokazało jak ważne jest kultywowanie wartości patriotycznych  i obywatelskich zwłaszcza wśród młodych ludzi.  

 

Agata Pietrzak

 

 

 

 

Post Image