„Wiedza, która może uratować życie – konkurs o cukrzycy”

Post Image

 

11 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs na temat cukrzycy, realizowany w ramach projektuSuper Klasy. W rywalizacji brało udział jedenaście zespołów dwuosobowych,które miałyza zadanie rozwiązanie testu na temat choroby. Aż 4 klasy znalazły się na podium! Takie wyniki cieszą,ponieważ konkurs miał na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat cukrzycy, ale również podnieść świadomość nt. profilaktyki  (w przyp. cukrzycy typu II). Zmiana nawyków odżywiania i zwiększenie aktywności fizycznej może uchronić nas przed tą chorobą w przyszłości.

Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce:  Kwiatkowski Tomasz i Barański Adam - klasa IV MR,

II miejsce, ex aequo:

Krzeszewski Kacper i Wojtczak Natalia - IV TL, 

Wdowiak Dominika i Zjawiona Dominika I TLŻ, 

Rudnicka Anita i  Jakóbczyk Przemysław - III RŻ,

III miejsce: Ługowski Kacper i Kapa Mateusz III LO.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie konkursem, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

Cukrzyca (diabetesmellitus) jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1985 r. było na świecie 30 mln diabetyków, zaś w 1998 roku już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje ok. 175 milionów ludzi na całym świecie. Prawie 160 milionów choruje na cukrzycę typu 2. Wiąże się to z coraz powszechniejszą otyłością, która może nawet w 80% przyczynić się do powstania i rozwoju choroby.

 Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 2 miliony ludzi. Szacuje się, że ok. 1/3 chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. U 25% pacjentów stwierdza się powikłania cukrzycowe.

 Informacje o cukrzycy: www.mojacukrzyca.orgwww.diabetica.pl

 

 Organizator konkursu
Kamila Kina