Gorsza płeć?

"Każda dziewczyna ma możliwość, by w swoim życiu iść naprzód.
I być nie tylko matką, nie tylko siostrą, nie tylko żoną.
Każda dziewczyna ma… powinna mieć tożsamość.

Oraz uznanie i prawa równe tym, które mają chłopcy”.
Malala Yousafzai

Według niektórych (przeważnie singli w skarpetach i sandałach) miejsce kobiety jest w kuchni. Jednak odkrycia i dokonania kobiet na polu nauki są tak duże, że nawet nie ma sensu polemizować z tak kiepskimi żartami. Uczniowie Naszej Szkoły z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który przypada na 8 marca,  mieli możliwość poznać kobiety, które nie bały się opinii innych i przełamywały schematy, z zyskiem dla kolejnych pokoleń. Kobiety, które miały wielki wpływ na naszą historię, swoim działaniem dając dowód odwagi i wielkiej siły. Niezależnie od okresu, w którym żyły, kraju, czy regionu świata.

Wystawa, znajdująca się w czytelni szkolnej, prezentuje sylwetki kobiet naukowców i pisarek, kobiet sukcesu oraz tych, które w dużym stopniu przyczyniły się do tworzenia historii świata. Dodatkowo zaprezentowana została rewolucja, jakiej dokonały kobiety zwane sufrażystkami. Rewolucja ta, hasłami równouprawnienia, otworzyła drogę aspiracjom kobiet. Dzięki tym wyzwolonym, silnym kobietom, które domagały się praw wyborczych, moralnych i obywatelskich kobiety masowo zaczęły wychodzić z cienia ojców, mężów i zdobywać coraz lepsze wykształcenie oraz realizować się prywatnie i zawodowo.

Oprac. Anna Wójcik