Deser który łączy królową, celebrytów oraz młodzież Naszej Szkoły!

Post Image

 

Jaki deser łączy królową, dzieci w przedszkolu, młodzież Naszej szkoły czy celebrytów? Oczywiście BABECZKA!


Historia babeczki sięga już XVIII wieku, gdy po raz pierwszy użyto określenia ,,ciastko pieczone w małej filiżance”, czyli ,,cupcake”. Babeczki były pieczone w malutkich, specjalnie do tego przeznaczonych naczynkach, rozmiaru małej filiżaneczki.


Z kolei pierwsze wypieki zwane muffinami wyglądały zupełnie inaczej niż te, które znamy dziś. Ich historia sięga czasów wiktoriańskich w Anglii. Co ciekawe, przepis na nie pochodzi z niezamożnych domów, stanowiły bowiem jedzenie przygotowywane przez kucharki dla służby. Do przygotowania muffina zbierano resztki chleba, ciasta czy zgniecionych ziemniaków. Z tych składników lepiono nowe ciasto i smażono je na dużej tafli. Tak przygotowane mufiiny były miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz.


Obecnie babeczki cieszą się dobrą sławą na całym świecie. Pojawiają się one w filmach i są przysmakiem wielu celebrytów. Podawane są na ekskluzywnych przyjęciach (były m.in. oficjalnym przysmakiem podczas Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II) czy weselach zamiast tortu. Bywają również słodkim przysmakiem dzieci i młodzieży oraz dorosłych – w wersji słonej. Istnieją ich tysiące odmian. Najdroższe powstają zazwyczaj na zamówienie i zawierają np. 23 karatowe jadalne złoto, kosztując, bagatela, około 430 zł za 1 gram.


Z okazji Światowego Dnia Muffinka uczniowie naszej szkoły zorganizowali Dzień Babeczki. Młodzież z klas I i IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką pani Ewy Piszczyńskiej oraz pani Aleksandry Twardowskiej upiekła kilka rodzajów babeczek przygotowanych klasycznie na słodko oraz wytrawnie.


Podczas przerw, 27 marca, członkowie Samorząd Uczniowski sprzedawali pyszne
wypieki, a zarobione pieniądze przeznaczą na coroczną wycieczkę.


oprac. Anna Wójcik