Świadome macierzyństwo

Post Image

 

Uczniowie klas III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, III Technikum Logistycznego oraz III Liceum Ogólnokształcącego, 26 marca bieżącego roku, spotkali się w czytelni szkolnej w celu pogłębienia wiedzy dotyczącej profilaktyki zdrowia w ciąży.

 

Podczas zajęć dotyczących ,,Zdrowia w ciąży”, zorganizowanych dzięki wsparciu pani Anny Ślęzak, Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uczniowie Naszej Szkoły przekonali się o tym, że zapewnienie zdrowia przyszłemu dziecku i przygotowanie się do pełnienia roli rodzica nie trwa tylko 9 miesięcy. To, jaki tryb życia prowadzą zarówno kobieta jak i mężczyzna przed podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa, ma kluczowe znaczenie w kwestii poczęcia, przebiegu ciąży oraz zdrowia dziecka.

 

Pierwszą część zajęć poprowadziła Położna, pani Jadwigą Orlik ze Szpitala Miejskiego w Głownie. Pani Orlik przypomniała młodzieży kwestie dotyczące świadomego planowania rodziny (m.in. metody antykoncepcji) oraz tego, jak należy przygotować się do ciąży. Przedstawiła  również informacje dotyczące rozwoju płodu oraz negatywnego wpływu na zdrowie dziecka i przebiegu ciąży używek takich jak papierosy czy alkohol. Poruszone zostały najważniejsze kwestie związane z dietą kobiety w ciąży oraz koniecznością dbania o sprawność fizyczną. Pani Jadwiga Orlik podkreśliła, jak ważna jest rola partnera i jego wsparcie podczas przygotowań do poczęcia dziecka, ciąży i porodu. Na koniec zajęć pani położna przedstawiła krótki filmik obrazujący rozwój dziecka od poczęcia do narodzin oraz odpowiadała na pytania uczniów dotyczące zdrowia.

 

W drugiej części spotkania uczniowie kontynuowali temat profilaktyki w ciąży z panią pedagog. Zgromadzeni zapoznawali się z objawami ciąży, zmianami zachodzą w ciele kobiety ciężarnej oraz czym objawia się pregorekcja, czyli anoreksja ciążowa. Poznali czym jest skala Apgar oraz jaki wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka mają przyjmowane leki, substancje psychoaktywne (Amfetamina, Marihuana, Kokaina) oraz choroby przenoszone drogą płciową (Kiła, Opryszczka, AIDS).

 

W trakcie spotkania padały tak zwane szybkie strzały, podczas których uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania poruszające omawiane treści. Za poprawną odpowiedź otrzymywali małą, słodką niespodziankę.

 

Bez wątpienia zajęcia profilaktyczne dotyczące zdrowia w ciąży z Panią Położna Jadwigą Orlik cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, która choć nie planuje w najbliższym czasie posiadania potomstwa, odpowiedzialnie podchodzi do kwestii zdrowia oraz świadomego planowania rodziny.

oprac. Anna Wójcik