Kilka słów o Chmielewskiej…

W dniu 7 października młodzież Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań: Anny Wójcik i Anny Pieczykolan przygotowała wystawę poświęconą pamięci Joanny Chmielewskiej (Ireny Barbary Kuhn), jednej z najbardziej popularnych polskich autorek powieści kryminalno-obyczajowych.

Pisarka zdobyła w 2006 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt swojej twórczości. Jej powieści w dużej mierze były adresowane do kobiet, podobnych do niej samej- silnych, zdecydowanych i bystrych. Fakt, że książki Chmielewskiej okazały się tak poczytne, tłumaczyła nie raz sama autorka, przyznając, że nie są one wybitnymi dziełami, nie tak dobrze napisanymi, jak się o nich mówi, ale zawsze pogodnymi. Łączny nakład książek w Polsce przekroczył ponad 6 mln; na języki obce przetłumaczono je ponad sto razy, a o poczuciu dystansu autorki do samej siebie świadczy ulubione, wielokrotnie powtarzane powiedzenie: „Napisanie powieści życia jeszcze przede mną".

Anna Wójcik, Anna Pieczykolan