Wystarczy tak niewiele…

Post Image

 

Co roku na raka piersi umiera około 5000 kobiet, natomiast na raka prostaty codziennie umiera około 10 mężczyzn. W przypadku leczenia tych chorób istotna jest ich wczesna wykrywalność, dlatego bardzo ważne jest to, aby nie tylko systematycznie chodzić na wizyty kontrolne do lekarza, ale również obserwować zmiany zachodzące w ciele. We wczesnej wykrywalności raka przede wszystkim ważne jest samobadanie, ponieważ dzięki niemu możemy wyczuć już najmniejsze guzki. Ze względu na ten fakt, jak co roku w naszej szkole, odbyły się zajęcia dotyczące profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy, raka jąder oraz raka prostaty.

Zajęcia miały formę wykładu połączonego z częścią praktyczną. Wykład prowadziła pani pedagog- Anna Wójcik, natomiast część praktyczną– naukę badania i samobadania piersi na sylikonowych fantomach w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian- pani Iwona Pelska, pielęgniarka szkolna.

W zajęciach wzięły udział dziewczęta z klasy I Technikum Logistycznego i Technikum Żywienia, które skupiły się jedynie na profilaktyce raka piersi oraz raka szyjki macicy. Podczas wykładu teoretycznego omówiono szczegółowo czynniki powstawania nowotworów, jego objawów i diagnostyki. Profilaktyką objęci zostali również chłopcy z klas IV Technikum oraz III Liceum. W części teoretycznej prócz informacji dotyczących raka piersi, zostały imprzekazane informacje dotyczące raka prostaty i jąder. Uczniowie poznali technikę samobadania, ćwiczyli również na fantomach umiejętność wyczuwania guzków w piersiach.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem a przede wszystkim pogłębiły wiedzę uczestników na temat profilaktyki nowotworowej. 

 

Anna Wójcik