Józef Piłsudski w Strykowie…

Post Image

 

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, które obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 oraz ponownie przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w roku 1989.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy po 16 miesiącach więzienia w Magdeburgukomendant Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach- 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Uroczystości 100-lecia odzyskania Niepodległościw Strykowie rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Rzymskokatolickim, z udziałem licznych szkolnych i strażackich pocztów sztandarowych. Następnie zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta przeszli ulicami Strykowa pod nowo postawiony pomnik poświęcony stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy monumencie złożono kwiaty i oddano hołd bojownikom o wolność Polski. Podczas uroczystości kadeci naszej szkoły pełnili warty: poczet flagowy i poczet przy pomniku oraz otrzymali również nominacje na wyższe stopnie. W imieniu naszej Szkoły kwiaty złożyli Dyrektor Szkoły wraz z nauczycielem - p. Andrzejem Pożarlikiem.

 

 Opracowała M.Mackiewicz