V Edycja konkursu 2018/2019 Ogólnopolskiego Konkursu „TURBOLANDESKUNDE"

W dniu 8 marca 2019 r. w budynku Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi odbył się  II etap - rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde- wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Austria”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tego kraju zarówno w języku polskim, jak i w języku niemieckim z zakresu krajoznawstwa, łącząc ze sobą wiedzę z różnych dziedzin tzn. geografii, historii, polityki, sztuki, kultury itd.

Uczniowie naszej szkoły w składzie: Aleksandra Graczyk, Piotr Lebioda i Dariusz Michalak w tym właśnie dniu odpowiadali razem z 4000 uczniami  w całej Polsce na pytania przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
Przykładowe pytania z konkursu:

1. Die Wiener Universität wurde ein Jahr später als die Jagielloner Uni in Krakau gegründet. Wann war das?
  2. W jakim wieku można głosować w Austrii?
  3. Jaka jest odległość Warszawa – Wiedeń?
  4. In welcher österreichischen Stadt befindet sich berühmte goldene Dachl?
  5. Jakie jest rozszerzenie austriackich stron internetowych?

Jeśli nie znacie odpowiedzi na powyższe pytania,zapytajcie Olę, Piotrka lub Darka. Oni już wiedzą!

Anna Kubicka