Taniec jest życiem

Post Image

 

 

Taniec od niepamiętnych czasów był obecny w życiu człowieka. To prawdopodobnie najstarsza dziedzina sztuki, traktowana w wielu kulturach jako rytuał. Początki tańca towarzyskiego sięgają średniowiecza, jednak dopiero pod koniec X wieku w Europie Zachodniej pojawiły się pierwsze próby kształtowania jego form. Z czasem taniec stał się ważnym elementem dworskiej kultury, natomiast w kolejnych latach popularność zyskiwały coraz to nowsze formy, począwszy od dworskiego, poprzez tańce ludowe, tańce powstające pośród niewolników czy inspiracji muzycznych np. połączenie muzyki kubańskiej z jazzową. Po 1890 roku pojawiać się zaczęły konkursy taneczne i turnieje, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. Dzięki konkursom,  wyznaczających modę i tendencje, taniec nadal się zmienia, a współczesne możliwości medialne powodują, że następuje on w bardzo szybkim tempie.

Popularność tańca sprawiła, że ma on swoje święto! Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Na dzień obchodów wybrano 29 kwietnia  na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'aNoverre'a.

Z okazji tego wyjątkowego dnia Samorząd Uczniowski, pod opieką pani Anny Wójcik, przygotował wystawę poświęconą historii tańca.Jeżeli ktoś, chciałby się dowiedzieć jakie są jego początki, rodzaje czy  znaczenie dla rozwoju polskiej kultury to

serdecznie zapraszam do czytelni szkolnej!

Anna Wójcik

 

GALERIA ZDJĘĆ