Finał VI edycji Szkolnego Master Szefa rozstrzygnięty

Post Image

 

29 marca 2019 r. w pracowni gastronomicznej ponownie zapachniało pysznymi potrawami. Uczestniczki konkursu, po uprzednim wylosowaniu stanowisk, przeszły do kreatywnego gotowania potraw. Tematem wiodącym był kurczak. Finaliści na wykonanie zadania mieli trzy godziny, podczas których przygotowali  po cztery porcje dań obiadowych.  Wśród potraw finałowych znalazł się m.in. kurczak faszerowany kaszą i warzywami,  roladki drobiowe na puree ziemniaczano- selerowym, kurczak cytrynowy oraz rosół z makaronem naleśnikowym. Poza tym można było też spróbować pysznej tarty malinowej czy lodów jeżynowych z bezową chmurką.

W jury obok dyrekcji  szkoły i nauczycieli zawodu zasiadł pan Marcin Jach - szef kuchni Hotelu 500 w Strykowie. Hotel, jak co roku, wspiera nasz konkurs, sponsorując wyjątkowe nagrody rzeczowe dla najlepszych- vouchery do wykorzystania w hotelowej restauracji.

Po podliczeniu punktacji w etapie finałowym najlepszy okazał się zespól Kasi Jatczyk i Magdy Ślusarek- uczennic, które przygotowały dania obiadowe począwszy od przekąski, a kończąc na deserze.

W generalnej klasyfikacji po podliczeniu punków za wszystkie etapy uzyskaliśmy następujące wyniki:

I miejsce: Artur Berczak i Patrycja Plewka z klasy IV TŻi UG (501 pkt)
II miejsce: Magdalena Ślusarek i Katarzyna Jatczykz klasy IIITŻi UG (464 pkt)
III miejsce: Maja Kwiatkowska i Kamila Kaczmarska z klasy IV TŻi UG ( 450 pkt).

Wyróżnienie:

Klaudia Bryszewska ( 353 pkt) oraz Katarzyna Milczarek i Dominika Wdowiak (372 pkt) z klasy ITŻi UG


Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy!

Organizator: Ewa Piszczyńska