Czy ,,TO" naprawdę doda Ci skrzydeł?

Post Image

 

Napoje energetyczne, potocznie zwane energetykami zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Badania dowodzą, że około połowę konsumentów stanowi młodzież. Producenci nieustannie przekonują, że ich spożywanie dodaje energii, pobudza ciało i umysł czy wręcz „dodaje skrzydeł”.Prawdajest jednak taka, że za pobudzające działanie napojów energetycznych odpowiedzialne są psychoaktywne składniki znajdujące się w ich składzie, takie jak: kofeina, tauryna czy wyciąg z guarany. Niektóre z nich zawierają także efedrynę – środek silnie stymulujący, ale mogący powodować szereg skutków ubocznych w postaci drżenia rąk, wzmożonego wydzielania śliny, przyspieszone bicie serca, a także uzależnienie. Ponadto zawarte w energetykach witaminy są syntetyczne, oznacza to, że nie przyswajają się tak łatwo, jak te pochodzące z produktów naturalnych, a ich przedawkowanie jest szkodliwe dla organizmu – w skrajnych przypadkach zażywanie ich prowadzić może nawet do uszkodzenia wątroby. Przeciętna puszka napoju energetycznego (250 ml) zawiera ok. 6-7 łyżeczek cukru. Dodatkowo w składzie napojów energetycznych odnaleźć można sztuczne aromaty i barwniki. Oprócz nakłaniania producentów do zakupu energetyków w mediach możemy się spotkać z reklamami, które zachęcają nas do sięgnięcia po różne substancje psychoaktywne i uzależniające m.in. alkohol.

Dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strykowie oraz Urzędowi Miasta Stryków w Naszej Szkole 6 czerwca odbyły się warsztaty dla młodzieży pt. Co doda Ci skrzydeł – czyli fakty a nie bajki o energetykach i innych substancjach wzmacniających. Warsztaty prowadził mgr Maciej Szczodrowski z Fundacji BonumHumanum, która współpracuje z Centrum Profilaktyki Społecznej. Uczniowie dowiedzieli jaki wpływ na nasze życie mają media społecznościowe, przede wszystkim reklama i hasła reklamowe, które zapadają nam w głowę i wpływają na nasze wybory ponieważ podświadomie sięgamy po dane produkty. Pan Maciej wytłumaczył młodzieży na jakiej zasadzie działają wszelkie promocje, których możemy uświadczyć w większości sklepów. Telewizja, Internet na co dzień bombarduje nas informacjami o pozytywnych właściwościach wszelakich produktów, również alkoholu czy napojów energetycznych. Dzięki nim dowiadujemy się, że Red Bull dodaje skrzydeł, a bez piwa oglądanie meczu nie ma sensu. Kolejnym medium, które buduje w nas zakłamany obraz rzeczywistości są filmy i seriale, zwłaszcza te paradokumentalne.

Podczas zajęć poruszony został również szkodliwy wpływ papierosów, narkotyków i dopalaczy. Pan Maciejrozmawiał z młodzieżąo tym, że nie możemy mieć nigdy pewności czy to co nam ,,proponują przyjaciele” jest naprawdę takie wspaniałe. ,,Reklamują” produkty pokazując tylko ich ,,pozytywne” skutki, lecz czy te skutki są naprawdę dobre? Czy zażywając jakąkolwiek substancję psychoaktywną stajemy się szczęśliwsi? Zdrowsi? Czy naprawdę lepiej się wtedy bawimy? Ponadto uświadomił młodzieży jak działają narkotyki i dopalacze oraz w jaki sposób działa ,,mafia” i jakie szkodliwe substancje zawarte są w tych środkach psychoaktywnych. Wytłumaczył również, jak działa mechanizm uzależnienia.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie zaciekawieni tematyką zadawali mnóstwo pytań.

Wiadomo - być może jedna puszka energetyka i piwa, lampka szampana wypita czy papieros wypalony na imprezie cię nie zabije, ale czy warto ryzykować?

Pamiętaj – masz jedno życie i nie warto go zmarnować!

Oprac. Anna Wójcik