Dzień Zdrowia

Post Image

 

W dniu 7 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień zdrowia, podczas którego w kawiarence szkolnej można było poznać zasady zdrowego odżywiania, obliczyć swoje BMI, czy też zobaczyć ile cukru kryje się w popularnych produktach żywnościowych. Poza tym społeczność uczniowskai zaproszeni przez nas goście mogli dowiedzieć się o tym, jak podstępne i wyniszczające są rożnego rodzaju uzależnienia.

W kawiarence uczniowie klas gastronomicznych serwowali przygotowane specjalnie na tę okazję zdrowe kanapeczki, pizzę z arbuza, koreczki oraz koktajle.

Ważnym punktem tego dnia był finał VI edycji międzyszkolnego konkursu „Wiem co jem”, zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Strykowa. Jego celem jest propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu, rozwijanie zainteresowań tematyką żywienia, upowszechnienie wzorców racjonalnego odżywiania oraz promocja zdrowia. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klasy IV-VI Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klas VII – VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum. W tegorocznej edycji wzięło udział 33 uczniów 6 szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa z Bratoszewic, Dobrej, SP nr 2 i SP nr 3 z Głowna, SP nr 1 i SP nr 2 ze Strykowa. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, m.in.: z zakresu zdrowego odżywiania, wartości odżywczej produktów spożywczych oraz substancji dodatkowych zawartych w żywności.

W kategorii klas IV-VI  Szkoły Podstawowej wyniki są następujące:

I miejsce- Wojciech Piszczyński -Szkoła Podstawowa nr 2 z Głowna
II miejsce- Przemysław Kluska-Szkoła Podstawowa nr 2 z Głowna
III miejsce- Anna Szyda-Szkoła Podstawowa nr 3 z Głowna

W kategorii klas VII-VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum wyniki są następujące:

I miejsce- Wiktoria Wrocławska- Szkoła Podstawowa nr 3 z Głowna
II miejsce- Marcelina Wosińska- Szkoła Podstawowa z Bratoszewic
III miejsce- Jakub Zwoliński- Szkoła Podstawowa nr 2 z Głowna

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!

Kolejnym punktem programu Dnia zdrowia było spotkanie z panem Janem Dziedzielą z Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; nasz gość podczas prelekcji przekazał uczniom swoje doświadczenia, dotyczące uzależnienia od alkoholu.

Bardzo ciekawy okazał się również wykład p. dr Iwony Majak z Politechniki Łódzkiej - „Na tropie alergii”, podczas którego mogliśmy poznać przyczyny alergii, objawy i sposoby radzenia sobie z tą jakże ostatnio popularna dolegliwością.

Uroczystość uświetniła wizyta zaproszonych gości: Zastępcy Burmistrza Strykowa – p. Tamary Barańskiej-Kiemaczyńskiej oraz Sekretarza Gminy Stryków - p. Anety Jędrzejczak, które wręczały nagrody w konkursie „Wiem co jem”.

Dzień zdrowia z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci jako bardzo pożyteczne, zdrowe i smaczne wydarzenie. Wszyscy miło spędziliśmy czas, jednocześnie ucząc się odpowiedzialności za własne zdrowie. Świadomość ta stanowi nadrzędny cel profilaktyki, by propagować zachowania, które mobilizują do aktywnego i zdrowego trybu życia. 

Ewa Piszczyńska