Bal Weteranów

Post Image

 

Znów się spotkaliśmy. Tym razem pięćdziesiąt lat po przybyciu do szkoły i czterdzieści pięć od jej ukończenia. Klasa profesora Lechosława Stępnia rocznik 1969- 1974. Przyjechało nas do Bratoszewic 29  czerwca 2019 roku 28 osób (klasa liczyła 45 uczniów). Niestety, nie ma już wśród nas Mariana Śmiechowicza, Pawła Klimczaka i Mirka Karbowiaka. Reszta nie przybyła głównie z powodów zdrowotnych, bądź dlatego, że tak jak z Mietką Połeć i Edkiem Wojcieszkiem straciliśmy kontakt dawno temu.

Po serdecznych uściskach przed szkołą przeszliśmy do świetlicy gdzie czekały na nas ciasta upieczone przez koleżanki oraz napoje ratujące bilans wodny gdyż temperatura powietrza dawała nam się we znaki. Po sprawdzeniu listy obecności przez wychowawcę ( z pamięci) przywitani zostali oklaskami nasi profesorowie: pani Alicja Kamińska- Król, pan Henryk Skalski z małżonką Krzysią, pan Tadeusz Garbacz i pan Czesław Głuszczak.

Uaktualniliśmy wiadomości o sobie a następnie zaprezentowany został film Wiesia Bartosa pokazujący nasze spotkania sprzed lat. Wicedyrektor szkoły pani Beata Jachurska  przedstawiła obecny stan szkoły ( specjalności, ilość uczniów etc.) Pobyt w szkole zakończyła pamiątkowa fotografia na schodach.

Po mszy świętej w kościele św. Augustyna odwiedziliśmy groby profesorów. W dawnym przedszkolu czekał posiłek i tam się zaraz udaliśmy. Kiedy pierwszy głód został zaspokojony krowi dzwonek przywołał biesiadników do porządku. Na zaimprowizowanej scenie pojawili się wykonawcy programu „Bal u weteranów” przygotowanego specjalnie na tę okazję. Zgromadzeni otrzymali kolejny numer „Przewodnika wprowadzającego w klimat” gdzie były teksty piosenek. Tę pierwszą  napisaną przez siebie a noszącą tytuł „Sentymentalny spacer”zaśpiewał Leszek Stępień. Potem wystąpił sołtys Kierdziołek czyli Maciek Kaczmarek, a po nim przebój „A ja nie chcę czekolady” zaśpiewał Grzesiek Tomaśkiewicz . Tekst i melodię znali wszyscy więc w refrenie towarzyszył mu chór. Dziady w osobach Janka Skalskiego i Grzesia Tomaśkiewicza( pod nieobecność Kuby Michalskiego) wspomniały szkolne czasy. Program prowadzony przez Janusza Ziarnika zakończyła ballada „Wytyrani Weterani” napisana i wykonana przez Leszka Stępnia. Wyliczone w niej zostały miejsca pochodzenia wszystkich absolwentów.
I w ten oto sposób uczciliśmy nasze pięćdziesięciolecie.

Rozmowy przy stole i poza nim trwały jeszcze długo, choć co zauważyli niektórzy, krócej niż poprzednio. Żegnaliśmy się hasłem: „Do zobaczenia wkrótce”. Za dwa lata?

Janusz Ziarnik

 

Autorem zdjęć jest Maciej Łuczak