Chrusty na zapusty

Post Image

 

"Góra pączków, za tą górą tłuste pączki z konfiturą
za placami misa chrustu,bo to dzisiaj są zapusty"
.
Władysław Broniewski

W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem – TŁUSTY CZWARTEK – znany także jako zapusty. Najpopularniejsze potrawy tego dnia to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Obecnie najczęstszym nadzieniem są konfitury, czekolada lub toffi.

W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku, który jako święto ruchome, w tym roku przypadł na dzień 28 lutego. Uczniowie na pracowni gastronomicznie pod opieką pań: Ewy Piszczyńskiej oraz Kamili Kiny przyrządzili słodkie pączki oraz faworki. Były one sprzedawane podczas przerw w szkolnej kawiarence, a cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na fundację wspierającą wdowy i sieroty po poległych na służbie policjantach.

Istnieje przesąd, że osoba, która podczas tego dnia nie skosztuje żadnego kalorycznego wypieku nie zapewni sobie pomyślności w Nowym Roku. Niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w przesądy, czy nie, wszystkim dzień ten upłynął słodko, a uczniowie z uśmiechami na twarzy błyskawicznie kosztowali słodkości z lukrem i cukrem pudrem.

Życzymy wszystkim słodkiego życia do kolejnych zapustów!

Samorząd Uczniowski.

Anna Wójcik