Dajcie pączka na widelec, bo już jutro jest popielec

Przyszliśmy tu na ostatki,
Nie ma ojca ani matki,
Żeby ojciec z matką żyli,
To by pączków nasmażyli,
Dajcie pączka na widelec,
Bo już jutro jest popielec.

Zwyczaj obchodzenia ostatniego dnia karnawału, który przypada na ostatni wtorek przed Środą Popielcową, pielęgnowany jest od dawien dawna. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy i bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem. W dniu tym również mogą nas odwiedzić przebierańcy, śpiewający charakterystyczne przyśpiewki, wśród których można spotkać: diabła, śmierć lub cygankę.

Pomimo tego, iż w naszej szkole nie odbył się żaden huczny bal, młodzież nie zapomniała uczcić ostatniego dnia karnawału, który przypadł na dzień 5 marca. Uczniowie, należący do Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Wolontariatu, wspólnie zorganizowali sprzedaż słodkich wypieków i wytrawnych smakołyków. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na fundację wspierającą wdowy i sieroty po poległych na służbie policjantach.

opracowała Anna Wójcik