Bohaterka Sierpnia '80

Post Image

 

,,Żądamy powrotu do pracy Anny Walentynowicz, podwyżki płac o 1000 zł, dodatku drożyźnianego” – tak brzmiały pierwsze postulaty strajkujących robotników stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku. Kim była kobieta, za którą wstawili się gdańscy stoczniowcy?

Anna Walentynowicz urodziła się w 1927 roku na Wołyniu. Wojenna zawierucha zaprowadziła ją do Gdańska, z którym na stałe związała swoje życie. Od 1966 r. pracowała jako suwnicowa w Stoczni Gdańskiej. Od początku wyróżniała się sumienną i ofiarną pracą ― jej osiągi produkcyjne dochodziły nawet do 300% normy! Wysiłki te zostały docenione przez komunistyczne władze, które odznaczyły ją brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. Jako osoba życzliwa i pomocna stała się także postacią rozpoznawalną i lubianą w środowisku robotników Stoczni Gdańskiej. Po koniec lat siedemdziesiątych zaangażowała się w działalność w opozycyjnych Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Z powodu zaangażowania w działania związkowe spotykały ją różne represje ze strony władz stoczni i Służby Bezpieczeństwa co ostatecznie doprowadziło do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy. Jej historia stała się dla wielu stoczniowców bezpośrednim argumentem do wzięcia udziału w akcji strajkowej. Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Anna Walentynowicz była również inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki w 1985 r. Za swoje zasługi została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Medalem Wolności przyznawanym przez amerykańską Fundację Ofiar Komunizmu. Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Z okazji 90. rocznicy urodzin działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowi współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Sejm uchwalił rok 2019 rokiem Anny Walentynowicz . Z tej okazji uczniowie z Samorządu, pod opieką Anny Wójcik, przygotowali wystawę przedstawiającą życie i działalność jednej z najbardziej rozpoznawalnych kobiet współtworzących ,,Solidarność” na Pomorzu.

opracowała Anna Wójcik