Kobiety które zmieniły świat

Post Image

 

„Każda dziewczyna ma możliwość, by w swoim życiu iść naprzód.
I być nie tylko matką, nie tylko siostrą, nie tylko żoną.
Każda dziewczyna ma… powinna mieć tożsamość.
Oraz uznanie i prawa równe tym, które mają chłopcy”.

Malala Yousafzai

Kobiety to podobno jedne z najbardziej niezrozumiałych i ulotnych istot. Nie zmienia to faktu, że w historii świata niejednokrotnie były inspiracją dla płci przeciwnej. Ich odkrycia i dokonania nie tylko na polu nauki są ogromne.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski, pod opieką pani Anny Wójcik, przygotował wystawę poświęconą kobietom, które zmieniły historię świata. Uczniowie mieli możliwość przeczytać o kobietach, które nie bały się opinii innych i przełamywały schematy, z zyskiem dla kolejnych pokoleń. Przybliżone zostały sylwetki m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Coco Chanel, Marii Konopnickiej, Ireny Sendlerowej, Amelii Earhart, Margaret Heafield oraz Malali Yousafzai. Kobiet, które miały wielki wpływ na naszą historię, swoim działaniem dając dowód odwagi i wielkiej siły. Niezależnie od okresu, w którym żyły, kraju, czy regionu świata.

Zaprezentowana została również rewolucja, jakiej dokonały kobiety zwane sufrażystkami. Rewolucja ta, hasłami równouprawnienia, otworzyła drogę aspiracjom kobiet. Dzięki tym wyzwolonym, silnym paniom, które domagały się praw wyborczych, moralnych i obywatelskich kobiety masowo zaczęły wychodzić z cienia ojców, mężów i zdobywać coraz lepsze wykształcenie oraz realizować się prywatnie i zawodowo po dziś dzień. 8 marca, to nie tylko czas przyjmowania symbolicznych prezentów od mężczyzn, ale przede wszystkim czas upamiętnienia wkładu niesionego przez kobiety od początku dziejów. Jest to również czas refleksji, by dobrze wykorzystać zdobyte na przestrzeni lat prawa oraz kontynuować działania w kwestii wyrównania praw i poprawy realnej sytuacji kobiet na świecie.

opracowała Anna Wójcik