Co mają ze sobą wspólnego starożytne święto Rzymian i rajtuzy w PRL-u?

Post Image

 

W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny dopiero w czasach PRL-u, ale na świecie to święto obchodzono już od 1910 roku. Po raz pierwszy Dzień Kobiet świętowano w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku. Następnie zwyczaj ten przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Istnieje kilka wersji związanych z dokładnym pochodzeniem tego święta. Jedna z nich, choć niepotwierdzona przez źródła historyczne, głosi, że Dzień Kobiet należy traktować jako upamiętnienie ofiar pożaru, do którego doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist. W miejscu tym zginęło 129 strajkujących przeciwko wyzyskowi kobiet. Inna wersja głosi, że datę 8 marca przyjęto w 1922 roku na pamiątkę fali marcowych kobiecych strajków w Sankt Petersburgu w 1917 roku.

Za pierwowzór Międzynarodowego Dnia Kobiet można uznać święto związane z kultem płodności i macierzyństwa - rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały na pierwszy tydzień marca. W tym czasie antyczne ludy świętowały początek roku, a mężowie obdarowywali swoje wybranki prezentami. Choć nazwa wskazuje, że jest to święto zamężnych kobiet, Matronalia obchodziły także niewolnice i prostytutki.

W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie światowej. W PRL-u, w zakładach pracy składano kobietom życzenia i obdarowywano prezentami w postaci rajstop, mydełka czy kawy. Obowiązkowo wręczano tulipana lub goździka. Państwowe obchody Dnia Kobiet w Polsce zniknęły ,,z kalendarza” w roku 1993. Pozostała jednak tradycja, którą chłopcy z Samorządu Uczniowskiego postanowili kultywować. Dnia 8 marca uczniowie dołożyli wszelkich starań aby tegoroczne Święto Kobiet było wyjątkowe. Podczas drugiej godziny lekcyjnej wręczyli wszystkim paniom pracującym w szkole oraz swoim koleżankom słodkie upominki, składając najserdeczniejsze życzenia.

Atmosfera tego dnia była wyjątkowa! Miłe gesty ze strony panów wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich kobiet.

opracowała Anna Wójcik