„Domki z piernika”

Post Image


W ostatnim tygodniu przed świętami wszyscy uczniowie klas gastronomicznych uczestniczyli w zajęciach warsztatowych poświęconych sporządzaniu piernikowych domków. Słuchając kolęd oraz świątecznych piosenek prace przebiegały w przyjemnej atmosferze, a efekty widoczne są na zamieszczonych zdjęciach.

Skąd wzięła się nazwa "piernik"?
Polska nazwa piernik pochodzi od starodawnego słowa pierny (czyli pieprzny) i odnosiła się właśnie do intensywnych przypraw w nim zawartych.

Jak powstał pierwszy piernik?
Jak wiele wyrobów kulinarnych, także piernik doczekał się kilku legend na temat swojego powstania. Jedna z wersji głosi, że wymyślił go przez przypadek pewien czeladnik, który w wyniku pomyłki dodał do ciasta korzenne przyprawy. Efekt tak przypadł mu do gustu, że postanowił nowy produkt niezwłocznie wprowadzić do swej cukierni. Wyjątkowy smak podbił serca jego klientów, a piernik na stałe wpisał się w kulinarne menu miłośników słodyczy.

Pierniki dobre na zdrowie
XV-wieczne przekazy podają, że zakonnice z klasztoru w szwedzkiej miejscowości Vadstena spożywały pierniki dla celów zdrowotnych: ciastka miały poprawić trawienie. Z kolei gdy szwedzko-norwesko-duński król Hans cierpiał z powodu wyjątkowego złego nastroju lekarz polecił mu spożywanie pierniczków, które jak sądzono – znacznie poprawiały humor.
W piernikach widziano również lekarstwo na przeziębienie i… środek na opóźnienie procesu starzenia się. A co ciekawe pierwszy zachowany przepis na pierniki znajdował się nie w książce kucharskiej, lecz w poradniku medycznym.

Przepis na domek z piernika
Składniki na 2 chatki:

 • 1/2 kg mąki pszennej
 • 150 g masła
 • 125 g cukru
 • 125 g płynnego miodu
 • 1/2 opakowania przyprawy do piernika lub 1,5 łyżki domowej przyprawy korzennej
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • 2 łyżki kakao
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 2 małe żółtka
 • 3 łyżki słodkiej płynnej śmietany kremówki
 • Ponadto: landrynki ulubionego koloru, rozdrobnione w moździerzu

Masło, cukier, miód, przyprawę korzenną, cynamon i kakao umieścić w rondlu i podgrzewać na małym ogniu, ciągle mieszając, aż składniki się rozpuszczą. Odstawić do wystygnięcia.
Sodę oczyszczoną rozpuścić w łyżce zimnej wody i wmieszać do wystudzonej masy miodowej. Kolejno dodać żółtka i dobrze wymieszać.
Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia i wmieszać do masy miodowej. Zagnieść ciasto. Jeżeli ciasto jest zbyt gęste dodać kilka łyżek śmietany kremówki. Uformować gruby wałek, owinąć folią i schłodzić dobrze w lodówce.
Część ciasta rozwałkować na grubość ok. 7 mm na posypanym mąką blacie i wyciąć podstawę, która powinna być grubsza od reszty ścianek chatki. Kolejną część ciasta rozwałkować na grubość ok. 5 mm i wyciąć pozostałe elementy chatki.
Przy przekładaniu wyciętych elementów chatki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by ciasto się nie odkształciło. Jeżeli ciasto będzie dobrze schłodzone, nie powinno być z tym problemów. Otwory na okna wypełnić pokruszonymi landrynkami.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez ok. 7-8 minut. Mniejsze elementy piec osobno i krócej. Pięć minut wystarczy. Wystudzić, a następnie polukrować i ozdobić według uznania.
Należy pamiętać o wycięciu drzwi (z szablonu), choinki i gwiazdki (za pomocą foremek). Krążki imitujące kamienie wycięłam za pomocą tylki do wyciskania kremu.
Lukier (składniki na udekorowanie i sklejenie 2 chatek):

 • 3 białka, w temp. pokojowej
 • 3 szklanki przesianego cukru pudru
 • kwasek cytrynowy, do smaku
 • perełki, posypki cukrowe i inne jadalne ozdoby
 • barwniki spożywcze, opcjonalnie
 • dwie foliowe torebki do szprycowania

Białka i 3 szklanki cukru pudru umieścić w misie miksera i ucierać najpierw na wolnych obrotach, a następnie na większych, aż do uzyskania błyszczącego, gęstego lukier. Jeżeli lukier jest zbyt rzadki, dodać więcej cukru pudru. W trakcie dodać kwasek cytrynowy. Jeżeli jest zbyt gruby, należy go wcześniej rozdrobnić w moździerzu na proszek.
Najpierw ozdobić poszczególne elementy chatki według uznania. Perełki oraz posypki przyklejać za pomocą lukru.
Kiedy elementy dekoracyjne zastygną za pomocą pozostałego lukru sklejać poszczególne elementy chatki. Linki do szablonów:

https://drive.google.com/file/d/0By7z4nz1pmeoNGhGWUJ4UVN3eVE/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0By7z4nz1pmeodUl4QXlSb214SkE/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0By7z4nz1pmeoeEJOR2FZUjV6M2M/view?usp=sharing

Ewa Piszczyńska