Różne oblicza dopingu

Post Image

 

Doping to zagadnienie, które dotyczy nie tylko wyczynowych sportowców klasy mistrzowskiej czy stałych bywalców siłowni, ale także amatorów, chcących zwiększyć masę mięśniową i poprawić swój wygląd. Agresja, zmiany skórne, niepłodność to tylko niektóre skutki uboczne zażywania anabolików.

Dnia 11 marca uczniowie z klas II i III Liceum oraz III i IV klas Technikum uczestniczyli w wykładzie poświęconym zjawisku dopingu w sporcie. Młodzież poznała historię dopingu, jego rodzaje (farmakologiczny, genetyczny, fizjologiczny, energetyczny) oraz instytucje i akty prawne, które zajmują się zjawiskiem dopingu w sporcie. Uczniowie zaznajomili się z terminem ,,anaboliki”, poznali skutki zażywania tych substancji u kobiet i mężczyzn oraz zapoznali się ze zjawiskiem bigoreksji, którą również nazywamy męską odmianą anoreksji. Podczas wykładu uczniowie odpowiadali na tzw. ,,Szybkie strzały” – pytania mające za zadanie utrwalić najważniejsze informacje dotyczące omawianego tematu.

Pamiętajmy, że największe zagrożenie tkwi w tym, że używanie szkodliwych substancji odbywa się poza kontrolą specjalistów. Co więcej, znaczna ilość środków może doprowadzić do poważnych konsekwencji, łącznie z kalectwem czy śmiercią. Zanim sięgniemy po jakiekolwiek środki, również suplementy diety, głęboko zastanówmy się czy nie będą one ze szkodą dla naszego zdrowia.

Zajęciom towarzyszyła wystawa poświęcona dopingowi w sporcie, z którą można się zapoznać w czytelni szkolnej.

opracowała Anna Wójcik