I etap VII edycji konkursu Szkolny Master Szef przeszedł już do historii.

Post Image


4 grudnia rozpoczęliśmy zmagania w konkursie kulinarnym skierowanym dla uczniów klas gastronomicznych naszej szkoły. Do udziału w konkursie zgłosiło się 8 zespołów dwuosobowych.  Na początek każda z drużyn miała do odgadnięcia po osiem różnych próbek surowców spożywczych ( syrop klonowy, ocet balsamiczny, olej kokosowy, różne kasze i mąki), w tych zmaganiach najlepsze okazały się Kasia Jatczyk i Magda Ślusarek z klasy IV. Po takiej rozgrzewce uczestnicy przystąpili do sporządzania potraw z wykorzystaniem warzyw owocowych. Do dyspozycji były: dynia, papryka, pomidory, cukinia, ogórek i bakłażan, ale uczniowie musieli na szybko wymyśleć przepis na danie konkursowe, gdyż surowce były im przypisane losowo. Na wykonanie popisowego dania były dwie godziny, w pracowni zapachniało pysznie zupami, zapiekankami, faszerowanymi warzywami a nawet ciastem.

Zwycięską drużyną okazał się zespół 2- Kasi Jatczyk i Magdy Ślusarek, które oprócz pysznej zupy krem z dyni upiekły dyniowe ciasto z chrupiącą bezą. Dziewczyny uzyskały łacznie75 punktów. 

II miejsce zajął zespół 7- Oli ciesielskiej i Mikołaja Dratkiewicz ( 70 punktów).

III miejsce zajął zespól 3- Dominiki Wodowiak i Kasi Milczarek (56 punktów).

Do dalszych zmagań konkursowych, (które odbędą się już po feriach zimowych) przeszło siedem zespołów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności i kreatywności w kuchni oraz dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Ewa Piszczyńska