Jeden z dwunastu…

Post Image


24 lutego w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy ogólnej zatytułowany jako „Jeden z dwunastu” zaliczany do szkolnego cyklu „Superklasa”. Konkurs przypominał symulację popularnego teleturnieju 1 z 10 emitowanego w Telewizji Polskiej.

Do uczestnictwa w konkursie każda z klas oddelegowała jednego przedstawiciela, który musiał wykazać się wiedzą, sprytem oraz mieć odrobinę szczęścia do pytań. Po wyrównanych dwóch pierwszych rundach, wyłoniono finałową trójkę, w której znaleźli się Sebastian Dałek, Dawid Cierbikowski oraz Adam Trojan.

Finaliści oprócz wiedzy, musieli się również wykazać refleksem tak, aby móc zdobyć przywilej wyznaczania osoby odpowiadającej na kolejne pytanie. Takim przywilejem mógł pochwalić się Dawid Cierbikowski, który jako pierwszy odpowiedział poprawnie na trzy pytania finałowe. W pierwszej fazie finału bardzo szybko wszystkie szanse utracił Sebastian Dałek, zaś Dawid oraz Adam utrzymywali na swoim koncie po jednej szansie. Chłopcy stoczyli zacięty pojedynek konsekwentnie wyznaczając swojego przeciwnika do odpowiedzi na pytanie. Wiadomo było bowiem, że jedna błędna odpowiedź zadecyduje o zwycięstwie. Po siedemnastu pytaniach z rzędu, na które chłopcy odpowiedzieli prawidłowo organizujący konkurs p. Michał Skrzypski zadał pytanie, które zadecydowało o zwycięstwie. Dawid Cierbikowski pomylił się przy pytaniu dotyczącym tego, który z angielskich uniwersytetów jest starszy (do wyboru były Cambridge oraz Oxford). Właśnie ta pomyłka sprawiła, że mimo większej liczby prawidłowych odpowiedzi, Dawid musiał uznać wyższość Adama Trojana. Konkurs bardzo przypadł do gustu naszej młodzieży, która już dopytywała, czy odbędzie się kolejna edycja takich zawodów.

Jesteście ciekawi, jak Wy poradzilibyście sobie w takiej rywalizacji? Oto kilka przykładowych pytań, z którymi musieli się mierzyć nasi uczestnicy:
- Jak się nazywał pierwszy Polak, który wygrał Turniej Czterech Skoczni;
- o kimś kto brzydko pisze mówimy, że bazgrze jak…;
- w której części „Dziadów” możemy przeczytać Wielką Improwizację;
- jeżeli mianownik to „oboje rodziców”, to jak będzie brzmieć dopełniacz tego sformułowania?;
- kształt jakiej figury geometrycznej przyjmują zazwyczaj łazanki?;

Wyniki konkursu „1 z 12”
1 miejsce – Adam Trojan (klasa 2 LŻ)
2 miejsce – Dawid Cierbikowski (klasa 2 AM)
3 miejsce – Sebastian Dałek (klasa 4 LM)

Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Opracował Michał Skrzypski