Ważna współpraca

W dniu 25 stycznia 2022r. w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach miała miejsce niezwykle ważna uroczystość. Było to podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy naszą szkołą, a 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej im gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”.

Brygadę reprezentował jej dowódca płk Paweł Wiktorowicz i kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej mjr Rafał Grechuta. Ze strony szkoły obecni byli Pani Dyrektor Beata Jachurska, Wicedyrektor Elżbieta Czesny, kierownik szkolenia Ewa Piszczyńska oraz opiekun klas mundurowych podinspektor w stanie spoczynku Andrzej Pożarlik. Porozumienie było ukoronowaniem rozmów jakie prowadził organ prowadzący, tj. Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski i dyrektor szkoły z przedstawicielami 9. Brygady.

W ramach podpisanego porozumienia szkoła zyskuje cennego sojusznika w edukacji proobronnej klas mundurowych. Szczególnie cenną sprawą jest możliwość uczestniczenia w zajęciach wspólnie z żołnierzami 9. ŁBOT, jak również udział w organizowanych przez nią uroczystościach. Kadeci mieli możliwość zaprezentowania przedstawicielom Brygadt krótkiego pokazu musztry, jak również zaprosili żołnierzy na lekcje dot. szkolenia strzeleckiego, zaprezentowali pomoce dydaktyczne do tego szkolenia i pozostałe wyposażenie pracowni klasy mundurowej. Szkoła  prowadziła już współpracę z 9. ŁBOT, ale jej sformalizowanie bez wątpienia będzie niosło za sobą pozytywne i wartościowe efekty, szczególnie w nauczaniu, popularyzowaniu idei patriotycznych i postaw proobronnych.

Beata Jachurska