„Rzeczy niepokój” – BACZYŃSKI MUZYCZNIE

Post Image

 

„Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku na
jwstydliwsze z ludzkich dróg…
I wyszedłeś,
jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś,
jak się jeży w dźwięku minut – zło…”
„Elegia o chłopcu polskim” K. K. Baczyński

„Rzeczy niepokój” – BACZYŃSKI MUZYCZNIE

W czwartek 17 marca 2022 roku uczniowie klas I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz klas 3 i 4 Technikum wybrali się do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie na koncert „Rzeczy niepokój”. Zespół Blue Sounds w uznaniu zasług wybitnego poety Pokolenia Kolumbów zaprezentował jego najważniejsze i najbardziej znane wiersze, m. in.: „24. XII”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Kołysanka”, „Spojrzenie”. Występ artystów zakończył się wspólnie zaśpiewaną pieśnią do słów wiersza: „Rzeczy niepokój”.  

Spotkanie było wyjątkową okazją do przedstawienia wybitnej postaci poety jako jednego z największych polskich twórców, jego osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju narodowej kultury a także zasług położonych dla niepodległości Polski. Wszystkie zaprezentowane utwory zachowują specyficzne brzmienie i charakter, które w połączeniu z osobistą warstwą tekstową, tworzą niepowtarzalny styl, a także wzruszający i zarazem pełen energii klimat. Połączenie muzyki i poezji, ukazujące ponadczasowość i uniwersalny charakter twórczości Baczyńskiego, uzmysłowiło uczniom jak wielką wartość posiadają jego wiersze i na jak wielu różnych płaszczyznach mogą stanowić inspirację dla innych artystów. Przekaz utworów, które należy odczytywać jako „liryczny pamiętnik wewnętrznych zmagań młodego poety, jako wewnętrzny dialog ze śmiercią, z sumieniem, jako kształtowanie moralności odpowiadającej wojennej pożodze” okazał się niewymownie aktualny dzisiaj, w obliczu tragedii wojennej na Ukrainie…

Mamy nadzieję, iż udział w tym niezwykłym wydarzeniu zaowocuje zainteresowaniem osobą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - ikony wiecznie żywej w naszej zbiorowej pamięci - poety, który w swoich wierszach mówi o sprawach ważnych i ponadczasowych tj.: wierność, miłość, Ojczyzna, pokazuje tragiczną stronę ludzkiego życia związaną z koniecznością wyboru, poświęceniem i strachem przed śmiercią.

https://www.youtube.com/watch?v=rYT82Hl1Kz4

 

Ewa Wiśniewska- Lenart, Anna Pieczykolan