Tydzień Noblowski

Post Image

 

Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu- Alfreda Nobla. Każdy z laureatów otrzymuje złoty medal
i kaligrafowany dyplom a także fundusze. W ubiegłym roku Fundacja Noblowska podwyższyła wymiar finansowy nagrody z 1 mln koron (98 tys. euro) do 10 mln koron (980 tys. euro) w każdej z sześciu dziedzin.

Z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych Centrum Współpracy i Dialogu udostępniło materiały dotyczące tegorocznych zwycięzców i wyróżnionych osiągnięć. Mogliśmy korzystać z przygotowanych prezentacji i scenariuszy lekcji podczas zajęć dydaktycznych.

Tydzień Noblowski rozpoczął się w poniedziałek 4 października br. Poznaliśmy wówczas nazwiska zdobywców Nagrody Nobla z medycyny; trafiła ona do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna. Dzień później wyłoniono zdobywców Nagrody Nobla z fizyki; medal przyznano Syukuro Manabie, Klausowi Hasselmannowi i Giorgio Parisiemu. W środę poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z chemii, a w czwartek z literatury. Byli nimi kolejno Benjamin List i David W.C. MacMillan, a także Abdulrazak Gurnah. W piątek Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła zdobywcę pokojowej Nagrody Nobla- zostali nimi Maria Ressa i Dmitry Muratow.

https://cwid.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/09/Nagroda-Nobla-w-dziedzinie-fizyki.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=ewCK7x2QNcc

Anna Kubicka