„Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy...”

Post Image

 

15 października 2021 roku dwie klasy logistyczne pojechały na wycieczkę do stacji kolei wąskotorowej w Rogowie, gdzie poszerzyły swoją  wiedzę o  historii transportu kolejowego. Nasz przewodnik - Pan Damian, opowiedział o istotnej roli kolei wąskotorowej, która czynnie pracowała do 2005 roku, zarówno dla gospodarki krajowej, jak i dla przedsiębiorstw prywatnych. Początki wąskotorówki rogowskiej sięgają 1915 roku, kiedy to w czasie I Wojny Światowej armia niemiecka zbudowała wojskową kolej polową o rozstawie szyn 600 mm łączącą  Rogów z Białą Rawską. Nowo wybudowana linia służyła do zaopatrywania niemieckiego frontu w żywność, broń i amunicję.

Dziś  pieczę nad stacją piastuje Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych , która ratuje nie tylko tabor związany z kolejką wąskotorową ale również pamiątki związane z szeroko pojętym kolejnictwem. Ciekawym jest fakt, że pomimo iż w XXI wieku  technika jest bardzo rozwinięta jednak rozwiązania wykorzystywane w XX wieku zaczynają powoli wracać do łask.

Główną atrakcją byłą podróż czynną kolejką z Rogowa do Jeżowa , gdzie czekało na nas wspaniałe ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych za prelekcje na temat transportu kolejowego. Podziękowania należą się także za wspaniałą przejażdżkę oraz to, że dzięki ich pasji możliwe są wciąż tego typu wycieczki ! 

Karolina Adamczyk