As myśliwski w Bratoszewicach

Post Image

Na początku grudnia br. kadeci klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego ZS Nr 1 w Bratoszewicach gościli niezwykłego gościa- porucznika Dawida Klimczaka z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, pilota samolotu F-16. Tytuł „Asa myśliwskiego” nadawany był pilotom, którzy zestrzelili w czasie wojny określoną liczbę samolotów wroga, ale w przypadku naszego Gościa uważamy, że jest jak najbardziej należny mimo czasów pokoju.

W czasie spotkania nasz Gość opowiedział kulisy historii swojej drogi życiowej i szkoleniowej od chwili, kiedy pełnił funkcję podchorążego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, aż po moment, w którym został pilotem samolotu myśliwskiego. Uczniowie uświadomili sobie jak niełatwą, pełną ciężkiej pracy i wyrzeczeń jest droga kształcenia pilota aby mógł on zasiąść za sterami tak pięknej i nowoczesnej maszyny, jaką jest samolot F-16.

General Dynamics F-16 Fighting Falcon to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics, a od 1993 roku produkowany przez Lockheed Corporation. Maszyna osiąga prędkość ponad 2 Ma, czyli 2124 km/h. Szkolenie na F-16 polscy piloci, w tym i nasz gość, rozpoczęli w 195. Eskadrze 162 Skrzydła Myśliwskiego Lotnictwa Gwardii Narodowej w Arizonie. Baza wojskowa mieści się na lotnisku cywilnym Tucson International. 162 Skrzydło Myśliwskie (Fighting Wing) przeznaczone jest do szkolenia studentów zagranicznych. Instruktorami są bardzo doświadczeni piloci (nalot wielu z nich sięga 2000-3000 godzin na F-16). Niektórzy z instruktorów to absolwenci USAF Weapons School, wielu z nich ma także doświadczenie z realnych konfliktów zbrojnych.

Piloci samolotów myśliwskich to elita wśród pilotów, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że porucznik Dawid Klimczak, pochodzący z naszej strykowskiej gminy, spełnił swoje marzenia, osiągnął postawione cele i broni naszego polskiego nieba...

Andrzej Pożarlik