DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Post Image

 

„Głównym celem szkoły jest tworzenie ludzi zdolnych do robienia nowych rzeczy,
a nie tylko powtarzanie tego, co zrobiły inne pokolenia...”

Jean Piaget

28 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Otwartych Drzwi. Zgodnie z tradycją otworzyliśmy progi naszej szkoły dla uczniów klas VIII okolicznych szkół podstawowych oraz przybyłych Gości. O godzinie 10.00 na sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość, podczas której Pani Wicedyrektor Elżbieta Czesny, w imieniu Pani Dyrektor i własnym, przywitała wszystkich zebranych ze szczególnym uwzględnieniem: Burmistrza Strykowa- Pana Witolda Kosmowskiego, Zastępcę Burmistrza Strykowa- Panią Tamarę Barańską- Kiemaczyńską, Dyrektora Hotelu 500 w Strykowie- Pana Karola Sapiejewskiego, Panią Katarzynę Sukiennik a także przybyłych rodziców, nauczycieli i młodzież. Pani Wicedyrektor wyraziła przekonanie, że każdy z odwiedzających naszą placówkę z pewnością wybierze odpowiedni kierunek, który pomoże spełniać oczekiwania i pogłębiać nabytą wiedzę na temat interesującego w przyszłości zawodu.

W części oficjalnej uroczystości uczniowie: Natalia Wąsik, Kinga Gosa, Kacper Kapusta (kl. II Liceum Ogólnokształcącego) oraz Dawid Robaszewski (kl. IV Technikum Agrotronicznego)  i Jakub Osiecki (Technikum Mechatronicznego) zapoznali zebranych z ofertą edukacyjną naszej szkoły. Podczas prezentacji młodzież przybliżyła nie tylko charakter poszczególnych kierunków kształcenia, ale również przedstawiła możliwości wynikające z wybrania określonych profili, z uwzględnieniem różnorodności zajęć praktycznych, a ponadto położyła nacisk na wartość organizowanych wycieczek zawodowych, a także staży w ramach projektu Erasmus +, które oprócz dostrzeżenia zagranicznych realiów zawodowych, zapewniają przede wszystkim doświadczenie w danej dziedzinie co przedkłada się na późniejsze uzyskanie lepszych możliwości na rynku pracy.

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież klas VIII miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem naszej szkoły. Miała ona niebywałą okazję uczestniczyć w prowadzonych lekcjach pokazowych, w których nasi uczniowie poszczególnych klas technikum i liceum ogólnokształcącego prezentowali pod opieką nauczycieli specyfikę każdego kierunku.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się zajęcia z logistyki, podczas których nasi młodsi koledzy i koleżanki mogli nie tylko przyswoić podstawowe pojęcia z tej dziedziny, ale również sprawdzić się w działaniach praktycznych. Brali oni również udział w ekscytujących zabawach, w tym również  w grze typu escape room, która zrodziła najwięcej emocji.
Tymczasem w innej części budynku miały miejsce zajęcia z żywienia i usług gastronomicznych. To właśnie tutaj zwiedzający mogli poznać niezwykły świat zdrowego żywienia i spróbować m.in. ciasteczek z logo szkoły.  Ponadto odbyły się pokazy sporządzania koktajli bezalkoholowych o rozmaitych smakach: arbuzowym, mohito, pinacolady, warstwowego na bazie syropu blue curacao i soku pomarańczowego. Z produktów specjalnie przygotowanych na tę okazję nasi goście mogli wybrać te, z których można było przyrządzić różnorodne koktajle. Wśród przewidzianych atrakcji było również flambirowanie owoców a także uroczysty poczęstunek.

„Zajęcia z gastronomii” odbywały się również w języku angielskim. Uczniowie, po wcześniejszym zapoznaniu się z specjalistycznym słownictwem z dziedziny gotowania, mieli niebywałą szansę sprawdzić swoją świeżo nabytą wiedzę podczas wykonywania interaktywnych quizów. Wszyscy, którym udało się wykonać zadania prawidłowo, zostali zaproszeni na angielską herbatkę z prawdziwymi smakołykami przywiezionymi na tę okazję prosto z Londynu!

W tym wyjątkowym dniu otworzono również przed ósmoklasistami drzwi pracowni informatycznej, w której został przybliżony kierunek – technik informatyk.  Nasi goście mogli zobaczyć także wspaniały świat komputerów a także pokaz drukarki 3D, który został przygotowany przez naszą młodzież od opieką nauczycieli. Ponadto zostały przygotowane interaktywne quizy oraz zadania praktyczne z zakresu budowy komputerów i lokalnych sieci.

Podczas, gdy niektóre lekcje otwarte odbywały się w murach szkoły, inne przyciągały uwagę naszych gości już na świeżym powietrzu. Pierwszą z takich atrakcji była jazda samochodem w alko- goglach. Chętni uczniowie mieli możliwość przejechania się po terenie szkoły samochodem nauki jazdy z instruktorem, siedząc na fotelu pasażera w okularach imitujących zawartość alkoholu we krwi na poziomie 2 promili. Wśród atrakcji, szczególniej przeznaczonych dla męskiej części widowni, znalazło się stoisko „Agrotronika”, na którym to można było ujrzeć niemal dwadzieścia ciągników zagregatowanych z różnego rodzaju maszynami do uprawy, doprawiania, siewu, nawożenia oraz ochrony roślin. Ponadto nasi goście mogli również zobaczyć jak wygląda przyszłość rolnictwa, tzw. precyzyjne. Firma NOVAFARM, z którą współpracuje nasza szkoła, będąca dealerem marki Landini, zaprezentowała szeroką gamę ciągników: począwszy od maszyn z przeznaczeniem do sadownictwa, poprzez ciągniki przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw, aż po olbrzymie ponad 240-konne maszyny przeznaczone dla największych gospodarstw. Te ostatnie zostały wyposażone, oprócz automatycznej klimatyzacji i podgrzewanego fotela operatora, w system nawigacji satelitarnej marki TOPCON, która pozwala na pracę z dokładnością do 2,5cm. Kulminacyjnym punktem był pokaz maszyn pracujących w polu, podczas którego każdy odwiedzający mógł przejechać się w kabinie ciągnika by naocznie przekonać się jak wygląda nowoczesne rolnictwo. Na stoisku promującym Technikum Agrotechniczne, byli również gościnnie pracownicy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, którzy chętnie służyli radom młodym adeptom rolnictwa.

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych do nas uczniów cieszyły się również zajęcia prowadzone przez klasy mundurowe, które zaprezentowały pokazy o różnorodnym charakterze, np.: gaszenie cieczy palnych, rozwijanie linii gaśniczych oraz pokazy pirotechniczne; kadeci oprócz zaprezentowania stanowiska łączności radiowej i liniowej, pokazali również stanowisko survivalowe. Ponadto przygotowali mini poligon ze specjalnie na tę okazję wykonanymi okopami jak również stanowisko, gdzie odwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się bronią, polegające na strzelaniu do tarcz za pomocą pistoletów pneumatycznych. Wyjątkową atrakcją okazały się również strzały z armaty. Kiedy jedni ćwiczyli taktykę wojskową, inni w tym samym czasie prezentowali najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy rannemu na polu walki, jeszcze inni zaś demonstrowali samoobronę, wykorzystując elementy akrobatyki, m. in. przerzuty przodem, stanie na głowie, skoki tygrysie oraz kombinacje pompek i brzuszków, a także podstawowe rzuty jak rzut przez biodro, uwolnienie się od uścisku przedniego, tylnego oraz krawata. Ukoronowaniem występów była tradycyjna żołnierska grochówka, którą mogli skosztować wszyscy odwiedzający.

Całej imprezie towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji (stoiska wystawców: WOT, Wojskowe Centrum Rekrutacji, KRUS, KPP w Zgierzu, KP PSP w Zgierzu ), gier i zabaw, które świetnie połączyły rekreację ze zdobywaniem wiedzy oraz (miejmy nadzieję) przyczyniły się do wyboru naszej szkoły przez potencjalnych kandydatów z klas VIII. Akcja cieszyła się powodzeniem, gdyż tego dnia naszą szkołę odwiedziło nas ponad sto osiemdziesiąt osób;  spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony odwiedzających tego dnia uczniów klas ósmych z okolicznych szkół podstawowych, jak i młodzieży oraz pracowników naszej szkoły. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Więcej zdjęć na naszym szkolnym facebook'u

 

Anna Pieczykolan