Volkswagen – „samochód dla ludu”

Post Image

 

18 maja klasa 2 TL odbyła wycieczkę do fabryki Volkswagena, która znajduje się we Wrześni pod Poznaniem, gdzie produkowane są między innymi samochody typu Crafter czy MAN.

Kilka słów o Volkswagen Group Polska:

Volkswagen Group to koncern, w skład którego wchodzą: Volkswagen samochody dostawcze oraz osobowe, Skoda, Seat, CUPRA, Audi, Lamborghini, Bentley, Porsche.

W 1991 roku Volkswagen otworzył przedstawicielstwo w Polsce - przedsiębiorstwo Kulczyk Tradex  z siedzibą w Poznaniu – polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche. Od 2011 roku Volkswagen wykupił Kulczyk Tradex, w wyniku czego firma zmieniła się na Volkswagen Group Polska.

Klasa 2 TL dzięki tej wycieczce mogła poznać tajniki powstawania samochodów dostawczych grupy VW. Już na samym wstępie, po wejściu na ogromną halę produkcyjną , naszą uwagę zwrócił robot, który tuż za szybą z pleksiglasu nadawał numery VIN. Automatyzacja firmy robi ogromne wrażenie. Rzeczywiście można tu poczuć „niemiecką precyzję”, gdyż każdy proces jest tu zoptymalizowany, a kolejne elementy płynnie przechodzą przez poszczególne działy zakładu. Jako ciekawostkę należy odnotować fakt, że  dziennie produkowanych jest tu 150 samochodów, a z taśmy produkcyjnej co 3 minuty wyjeżdża samochód dostawczy z grupy VW.

Teren fabryki zajmuje 24 hektary! Trasa, jaką pokonała klasa 2 TL wyniosła 4 km, a przecież nie każdy dział firmy jest dostępny dla zwiedzających ze względu na zasady BHP. Produkcja pojazdów prowadzona jest na zamówienie klienta (w związku z tym nie ma magazynu samochodów, gdzie dealer może zamówić auto i nazajutrz mieć w salonie).  Zamówienia są odbierane od dealerów z całego świata. Wpływają one do zakładu i realizowane są w kolejności, dlatego auta nie są dostępne na miejscu. Pracownicy zakładu przyrównują ten proces do pieczenia ciasta- najpierw jest przepis, według którego  wykonuje się każdy proces, tak aby powstało finalne dzieło.

Wycieczka byłą niesamowitą lekcją techniki i na pewno młodzież z wielką chęcią ponownie odwiedzi fabrykę we Wrześni (lub w Poznaniu, gdzie  produkuje się auta typu VW Caddy). Dziękujemy serdecznie wszystkim pracownikom, którzy przygotowali dla nas tę wspaniałą wycieczkę. Wyrazy uznania należą się niewątpliwie także naszej wspaniałej przewodniczce, która z wielkim zaangażowaniem opowiadała nam o firmie i o wszystkich oglądanych procesach produkcyjnych.

Uczniowie klasy 2 TL byli zachwyceni wycieczką, podczas której z zaciekawieniem mogli wysłuchać i zaobserwować procesy produkcji aut.

Karolina Adamczyk