„Zdrowie dla wszystkich"

Post Image

 

Zdrowie to nie tylko stan braku choroby, to także harmonijne i zbilansowane funkcjonowanie w każdej sferze życia. Odpowiednie odżywianie, dobry sen, relacje międzyludzkie i zdrowie psychiczne to tylko niektóre z aspektów, które wpływają na nasze ogólne samopoczucie. Podczas tegorocznych obchodów Dni Zdrowia w naszej szkole (29.05 - 31.05) odbyło się wiele aktywności. Na godzinach wychowawczych uczniowie mogli porozmawiać na różnorodne tematy, m. in. jak dbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną, jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jak nie popaść w uzależnienie. Samorząd Uczniowski przygotował również krótki apel dotyczący pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na nasze życie wraz z krótką rozgrzewką, która poprowadziła p. Joanna Lisowska.

Na zajęciach w ramach pracowni gastronomicznej uczniowie klas żywienia poznawali i wykonywali potrawy związane ze zdrowym odżywianiem. Na stołówce szkolnej zostały przygotowywane zdrowe potrawy dla urozmaicenia jadłospisu i pokazania, że zdrowe jedzenie również może być smaczne. We wtorek odbył się bieg terenowy z elementami I pomocy przedmedycznej, natomiast w kolejnym dniu  uczniowie klas agrotronicznych wzięli udział w pikniku country, podczas którego mieli do wykonania zadania rozwijające ich sprawność fizyczną.

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Z tej okazji panie z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zgierzu przygotowały stoisko, na którym uczniowie mogli  zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz dowiedzieć się wielu informacji na temat szkodliwego wpływu tytoniu na nasze zdrowie. Uczniowie mogli również zbadać swój stan zdrowia na stoisku, na którym pani pielęgniarka mierzyła poziom cukru oraz ciśnienie; młodzież z klasy 3 żywienia obliczała BMI. Dniom Zdrowia towarzyszyła wystawa dotycząca szkodliwości palenia papierosów oraz historii tytoniu.

Należy pamiętać również o tym, że dbanie o zdrowie to nie tylko odpowiednia dieta i sport, ale również badania i opieka profilaktyczna, które zmniejszają ryzyko chorób, niepełnosprawności i pomagają wykryć schorzenia we wczesnym stadium.

Kilka kroków do zdrowia, czyli 8 zasad zdrowego odżywiania:

  • Jedz regularnie: mniej więcej co 3 – godziny,
  • Pij dużo wody: rozpoczynaj i kończ dzień szklanką wody,
  • Ogranicz używki, szczególnie alkohol,
  • Zadbaj o odpowiednie makro posiłków, czyli zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów,
  • Czytaj składy kupowanych produktów i sprawdzaj wartości RWS, które określają, ile danego składnika powinieneś spożyć w ciągu dnia,
  • Jedzenie ma być przyjemnością, a nie męczarnią,
  • Wyrzuć z głowy słowo „dieta” i zastąp je „odżywianiem”,
  • W swoim planie dziennym lub tygodniowym możesz kierować się zasadą 80:20, czyli 80% jedzenia jest zdrowa i zbilansowana, a pozostałe 20% to przestrzeń na Twoje małe przyjemności,
  • Unikaj diet restrykcyjnych i eliminacyjnych- chyba, że Twój stan zdrowia tego wymaga.

Anna Wójcik