ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZAWODOWE

Post Image

 

ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZAWODOWE

realizowane w ramach programu Erasmus+

czerwiec 2023r. Braga (Portugalia)

W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła realizowała kolejną zagraniczną mobilność zawodową uczniów, finansowaną z programu Unii Europejskiej Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe. W zagranicznych praktykach zawodowych w Portugalii wzięło udział 13 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych, kształcących się w zawodzie Technik Logistyk, Technik Informatyk oraz Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki. Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz rozwój kompetencji społecznych i językowych młodzieży. Kompetencje zawodowe zdobyte podczas zagranicznych staży zawodowych zwiększą szanse zatrudnienia na lokalnym i europejskim rynku pracy.

Głównym działaniem, które realizowali uczniowie, były dwutygodniowe praktyki zawodowe, podczas których młodzież ponadto wzięła udział w programie kulturowym przygotowanym przez naszego portugalskiego partnera. Pobyt w Bradze (jednym z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000- letniej historii) wywarł na wszystkich niezapomniane wrażenie począwszy od rosnących przy ulicach pomarańczach poprzez ogromną ilość kościołów a skończywszy na obchodach świętego Jana. Na liście naszych fakultatywnych wycieczek nie mogło zabraknąć Lizbony, która leży na samym końcu Europy, gdzie rzeka Tag wpada do Oceanu Atlantyckiego. Jest ona położona, podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach, i zachwyca feerią barw, kształtów, kontrastów a także wyjątkowo stromymi, wąskimi uliczkami i pysznym lokalnym ciastem. Stolica Portugalii to miejsce wyjątkowe na mapie Europy, do którego każdy, kto choć raz je odwiedzi, marzy o tym, by ponownie do niego wrócić. Nad stolicą Portugalii górują zamki, kościoły i klasztory, a z punktów widokowych można oglądać gęstą zabudowę kamieniczek, domków o spadzistych dachach i kolorowych ścianach. Chłód dają wąskie uliczki i ceramiczne płytki zdobiące elewacje, ręcznie malowane, utrzymane w niebiesko- białej kolorystyce, nazwane przez Portugalczyków azulejos. Słoneczna południowa Lizbona wygląda przepięknie- skąpana w blasku ostrego, ciepłego słońca, a wieczorami nasycona dźwiękami nastrojowego fado, muzyki tęsknoty za uczuciami i tym, czego już nie ma.

Podczas naszej podróży zwiedzaliśmy wiele niezwykłych miejsc, które na długo zapiszą się w naszej pamięci; pierwszym z nich była niewątpliwie Fatima- miasto położone w centrum Portugalii, w pobliżu którego znajduje się Sanktuarium Fatimskie, będące ośrodkiem kultu maryjnego, słynące z ogromnej liczby pielgrzymek katolickich. Znane na całym świecie z objawień miasto odwiedzane jest przez pięć milionów wiernych rocznie. Kolejnym wyjątkowym miejscem, które zwiedzaliśmy, było Porto. Niepowtarzalny klimat tego miasta najlepiej poczuliśmy w dzielnicy Ribeira, której wyjątkowość została doceniona i wpisana na listę UNESCO. Na ścianach budynków, znajdujących się na wzgórzach, widzieliśmy ogromne niesamowite malowidła, wyjątkowe i pełne detali rysunki ukryte pod warstwą białej politury. Azulejos ozdabiają ściany portugalskich budynków od 500 lat, to jedno z najoryginalniejszych dóbr kultury Portugalii. Warto przyjrzeć się im z bliska, by zobaczyć staranność i precyzję wykonania pojedynczych kwadratów składających się, np.: na historyczny obraz, batalistyczną scenę czy portret świętego, pokrywających całą ścianę budynku i zbudowanych  z kilku tysięcy niewielkich płytek. Ponieważ najbardziej zauroczyły nas właśnie azulejos, dlatego musieliśmy wybrać się również na dworzec kolejowy Sao Bento, którego wnętrze zdobią właśnie niebieskie kafelki, które z pieczołowitością zostały ułożone w ten sposób, by przedstawiały historię miasta.

75 km na południe od Porto leży Aveiro- miasteczko, które jest położone nad rozlewiskiem rzeki Vouga, poprzecinane labiryntem kanałów, z pięknymi kolorowymi kamienicami, wyłożone płytkami ceramicznymi azulejos. Największym symbolem Aveiro są tutejsze charakterystyczne łodzie rybackie zwane moliceiros, których zakrzywione dzioby ozdobione są kolorowymi malowidłami przedstawiającymi śmieszne scenki lub legendy.

Portugalia zachwyciła nas wyjątkową atmosferą magicznych miejsc. Tak udane praktyki zagraniczne z pięknym programem kulturowym na pewno zostaną w naszej pamięci na długo. Polecamy każdemu!

Anna Kubicka