Cześć Ich pamięci !

Post Image

 

Wrzesień to wyjątkowy miesiąc w historii Polski, szczególnie jeżeli przywołujemy pamięć 1939 roku. Wspominamy tych, którzy złożyli daninę krwi w obronie Ojczyzny. Klasy mundurowe w sposób szczególny czczą tę pamięć, biorąc czynny udział w uroczystościach patriotycznych.

12 września 2023 roku w Koźlu koło Strykowa, kadeci Zespołu Szkół Nr 1 wzięli udział w obchodach rocznicy Bitwy nad Bzurą. Batalia, mimo że zakończyła się klęską Armii Poznań i Pomorze, to jednak jasno pokazała jak dzielnie żołnierz polski walczy i z honorem oddaje życie w obronie Ojczyzny.           

17 września 2023 roku na strykowskim cmentarzu Mariawitów przy zbiorowej mogile żołnierzy poległych w 1939 roku, uczciliśmy pamięć tych, którzy stanęli do walki na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Mimo zakazu walki z Sowietami pogranicznicy, harcerze i wojsko stawili zbrojny opór wobec „wyzwolicieli” ze Wschodu. Oddaliśmy również honory tym, którzy doznali sowieckich represji i zesłani zostali do katorżniczej pracy w łagrach. Pamiętamy również o oficerach WP, policjantach i funkcjonariuszach naszego państwa zamordowanych w lasach Katynia, Bykowni czy Miednoje.