Wycieczka w ramach projektu „Województwo łódzkie Ogrodem Polski”

Post Image

 

4 października 2022 roku uczniowie klas: 2L, 4L i 4Ż wraz z nauczycielami: Beatą Brzezińską, Anną Kubicką i Anetą Tomczyk mieli możliwość odwiedzenia Poddębic i Uniejowa w ramach projektu „Województwo łódzkie Ogrodem Polski”, organizowanego z inicjatywy Marszałka Województwa Łódzkiego- Pana Grzegorza Schreibera. Wycieczka rozpoczęła się od odwiedzenia „Ogrodów zmysłów” w Poddębicach, które znajdują się w parku okalającym Pałac Grudzińskich. Jest to miejsce, w którym można wyciszyć się i odprężyć, ale również poznać naturę dzięki specjalnym instalacjom pobudzającym zmysły słuchu, dotyku, wzroku, węchu oraz orientacji przestrzennej. Uroki tego miejsca przyćmiła jedynie chłodna, październikowa aura, ale szybki spacer do autokaru i widok parujących źródeł termalnych rozgrzał uczestników wycieczki.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Uniejowie, który poza swoimi słynnymi ciepłymi źródłami może pochwalić się winnicami usytuowanymi nad brzegiem Warty. Można je podziwiać, spacerując po nowo wybudowanych bulwarach, ale ciekawiej wyglądają one z wieży zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość porównania obu tych widoków, a także zwiedzenia części dziedzińca i murów zamku, których historię (okraszoną wieloma ciekawostkami) przybliżył przewodnik.

Ostatnim punktem programu wycieczki była leśna ścieżka edukacyjna „Zieleń”, która znajduje się w pradolinie Warty i obejmuje lasy, łąki i starorzecza. Pokonanie prawie trzykilometrowej trasy zajęło uczestnikom nieco ponad godzinę, dlatego powrót autokarem do Bratoszewic był zasłużonym odpoczynkiem.

Podsumowując, „Województwo łódzkie Ogrodem Polski” stanowi bardzo ciekawy i wart polecenia projekt, promujący nasz region.

Aneta Tomczyk