Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Post Image

„Wielką sztuką jest umierać dla Ojczyzny,
ale największą sztuką jest dobrze żyć dla Niej…”

ks. Stanisław Wyszyński

„NASZE DROGI KU WOLNOŚCI…”

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, upamiętniająca Dzień Niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego i po odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrała Pani Dyrektor Beata Jachurska, która w swoim przemówieniu podkreśliła rangę tego jakże doniosłego momentu historycznego, jak również i faktu, jaką wartość posiada on dzisiaj. Dzień 11 listopada to okazja nie tylko do wspomnień o dawnych chwilach, to także moment, w którym należy przypomnieć młodym pokoleniom o tym, co nasze- polskie, odzyskane i okupione krwią przodków. Pani Dyrektor zaznaczyła, iż patriotyzm to wartość trwała, nieprzemijająca a przez to ponadczasowa i wciąż aktualna. Nie można żyć w oderwaniu od naszych korzeni, dlatego w każdym czasie należy dawać świadectwo własnej przynależności narodowej. Mimo iż żyjemy w wolnym kraju to musimy nieustannie dbać o wspólne dobro, o wspólny dom, którym jest Polska.

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy III Technikum Logistycznego. Młodzież, pod kierunkiem Pani Karoliny Adamczyk i we współpracy z Panem Adrianem Tomesem i Panem Marcinem Olczykiem, zaprezentowała montaż słowno - muzyczny, mówiący o dramatycznej walce Polaków o niepodległość. Wspomnienie ważnych wydarzeń okresu niewoli i odzyskania upragnionej wolności po raz kolejny uświadomiło nam ogrom poświęcenia i heroicznej ofiary polskich dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na więzienia, tułaczkę, zesłanie i samotną śmierć.

W drugiej części uroczystej akademii wystąpili uczniowie klas: I, II i III Liceum Ogólnokształcącego, I i II Technikum Logistycznego, którzy zaprezentowali swoje wokalne talenty.

Pieśni o charakterze patriotycznym, utwory legionowe pokazały, iż obchody 11 listopada to chwila wyrażenia naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. W konkursie „Pieśni Patriotycznej”, organizowanym przez Pana Andrzeja Pożarlika,  zwyciężyła klasa I Liceum Ogólnokształcącego.

„Gdy pytasz mnie czym jest Ojczyzna, odpowiem:
Czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie?
Czyś widział Wawel, komnaty, krużganki
Miejsca, gdzie przeszłość dodaje Ci sił?

Z tej historii wielkiej dumnej,
Z władzy mocnej i rozumnej
Czerpiesz dzisiaj wiarę w kraju dobry los
Króla dzwon co kraj przenika,
Mowa, skargi, wzrok Stańczyka.
Przeszłość wielka, wzniosła - to Ojczyzna twa,
To Ojczyzna twa!

Jest jeszcze coś, co ten kraj różni od innych.
W uszach ci brzmi od najmłodszych lat dziecinnych,
Wypełnia place ulice i domy
Znajomy zgiełk - twoja mowa co lśni
Pięknem wierszy Mickiewicza
Powieściami Sienkiewicza
Z tej mowy jak ze źródła czerpiesz siłę swą!
Mądre bajki Krasickiego,
Poematy Słowackiego,
Przeżyć twych bogactwo to Ojczyzna twa!
To Ojczyzna twa...!”

Karolina Adamczyk, Anna Pieczykolan