Fonoholizm i higiena cyfrowa

Współczesna młodzież nie rozstaje się nawet na moment ze swoimi telefonami komórkowymi; korzysta z nich w drodze do szkoły, podczas lekcji, na szkolnych przerwach, a wreszcie w domu, podczas obiadu, rozmowy z rodzicami, nauki i czasie wolnym. Niezliczona ilość zainstalowanych aplikacji takich, jak Facebook, TikTtok, Instagram i Snapchat skutecznie odciągają młodego człowieka od rzeczywistości i przejmują nad nim kontrolę – uzależniają.

O tym jak się nie uzależnić oraz jak dobrze wykorzystać narzędzie jakim jest telefon uczniowie klas 1 naszej szkoły dowiedzieli się podczas zajęć, które odbyły się 18 grudnia. Szkolenie pt. „Fonoholizm i higiena cyfrowa – jak zapobiegać e-uzależnieniom” przeprowadzone zostało przez Fundację „Dbam o Mój Zasięg” w ramach programu profilaktycznego „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”, w którym nasza szkoła bierze udział. Zajęcia dla każdej klasy trwały dwie godziny dydaktyczne i zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strykowie.

Podczas zajęć młodzież dowiedziała się m.in.:

• Czym jest fonoholizm i jaka jest realna skala e-uzależnień?
  • Jakie są wewnętrzne motywy częstszego nawiązywania kontaktów przez Internet?
  • Jakie są objawy nadużywania Internetu i smartfona?
  • Dlaczego nadużywanie Internetu i smartfona ma negatywny wpływ na wyniki w nauce, pracy oraz na nasze relacje?
  • Co zrobić, aby używanie smartfona i Internetu było bezpieczne i przynosiło nam korzyści?

Szkolenie prowadzone było w ciekawy sposób z wykorzystaniem aktywnych i nowoczesnych metod. Wszyscy uczniowie z chęcią wzięli udział w dyskusji oraz aktywnie pracowali w grupach. Mamy nadzieję, że to nie pierwsze i nie ostatnie  takie warsztaty.