62. Zlot Młodzieży PTTK Palmiry 2022

W sobotę 22 października br. uczniowie klas 1, 2 i 3 LO udali się do Kampinoskiego Parku Narodowego na Zlot Młodzieży. Impreza została zorganizowana przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Jedną z głównych atrakcji był przemarsz jedną z kilku dostępnych tras; drużyna naszych uczniów wybrała przejście zielonym szlakiem z Zaborowa przez malowniczą Tygrysią Górkę, następnie po kilkukilometrowej drewnianej kładce nad kampinoskimi uroczyskami i bagnami, aż do Polany Pociecha, na której wszystkie drużyny zlotowe miały za zadanie dotrzeć pod Pomnik - Krzyż, poświęcony Powstańczym Oddziałom Specjalnym ,,Jerzyki". Czekał tam na wszystkich poczęstunek w postaci wojskowej grochówki. Cała puszczańska trasa drużyny naszych uczniów (uświęcona licznymi pomnikami pamięci i wytyczona wśród pięknych jesiennych krajobrazów)  wyniosła około 20 km.

Ostatnim punktem sobotniej wyprawy było zwiedzenie Muzeum i Miejsca Pamięci Narodowej w Palmirach, a następnie udział w uroczystościach związanych z 62. Centralnym Zlotem Młodzieży na Cmentarzu – miejscu  męczeństwa przeszło dwóch tysięcy Polaków pomordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Obchody zakończył Apel Poległych oraz salwa honorowa.

Adrian Tomes