„Poznaj Polskę” – wycieczka do Bydgoszczy

Post Image

 

16 listopada 2022 roku, w ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - ,,Poznaj Polskę”, została zorganizowana  przez naszą szkołę wycieczka do Bydgoszczy. Wydarzenie obejmowało dwa obszary: ,,Największe osiągnięcia nauki polskiej” oraz ,,Kultura i dziedzictwo narodowe”. W zakresie pierwszego obszaru uczniowie zwiedzili Wieżę Ciśnień, natomiast drugi obejmował - Muzeum Wojsk Lądowych oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.

Pierwszym punktem podróży było mieszczące się na bydgoskiej starówce Muzeum Mydła i Historii Brudu. Już na początku wizyty każdy uczestnik wykonał własnoręcznie swoje mydełko (które następnie mógł zabrać ze sobą jako prezent). Podczas mydlanych warsztatów można było wybrać kolor, aromat oraz różne dodatki do mydła (np. muszelki). Następnie uczniowie poznali 5000 lat historii higieny człowieka. W interesującej „podróży przez wieki” można było dowiedzieć się jak ludzie dbali o czystość w kolejnych okresach historycznych.

Kolejnym odwiedzonym miejscem była Wieża Ciśnień będąca częścią Muzeum Wodociągów.  Tamże uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z serią wystaw poświęconych historii wody oraz sposobów jej pozyskiwania i wykorzystywania (od czasów starożytnych aż po współczesność). Bogata historia bydgoskich wodociągów zobrazowana została także przez  animacje: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, oczyszczanie i uzdatnianie wody.

Ostatnim elementem podróży było Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Tam uczniowie mogli dokładnie prześledzić dzieje rozwoju oręża polskiego od czasów średniowiecza aż po współczesność  („od Cedyni do Karbali”).  Całości świetnie dopełnił prezentowany bogaty przekrój eksponatów: broni, ekwipunku i mundurów wojsk polskich. 

Wyjazd ten należy zaliczyć do bardzo udanych także z tego względu, że tegoroczna łaskawa listopadowa  pogoda pozwoliła udać się na spacer wzdłuż nabrzeża rzeki Brdy i popodziwiać niesamowite zabytki architektury oraz zwiedzić Wyspę Młyńską i Stare Miasto.

Adrian Tomes