Maraton szkoleniowy

Kadeci klas mundurowych w dniach 18 -19 listopada przeszli dobowy maraton szkoleniowy.W piątek, tuż po zakończonych zajęciach lekcyjnych, rozpoczęli oni szkolenie strzeleckie na wirtualnej strzelnicy, z którą przyjechała do szkoły firma Pana Marka Dziamarskiego - Militaria Łódź. W tym samym czasie część  klas wojskowych szkoliła się w temacie łączności krótkofalowej, które prowadził Pan Krzysztof Gaudnik z Polskiego Związku Krótkofalowców. Inna grupa młodzieży została przeszkolona w zakresie postaw strzeleckich i działań taktycznych w różnych warunkach; szkolenie to przeprowadzili członkowie Związku Strzeleckiego „Niepodległość” pod dowództwem Pana Krystiana Bryszewskiego (absolwenta klasy mundurowej). Ostatnia grupa uczniów odbyła szkolenie z terenoznawstwa, które prowadzili żołnierze 9 LB WOT z Łodzi. Wysiłkom kadetów przyglądał się Burmistrz Strykowa – Pan Witold Kosmowski wraz ze swoim zastępcą: Panią Tamarą Barańską- Kiemaczyńską, którzy również uczestniczyli w szkoleniu strzeleckim.

O godzinie 20.00 dowodzący całym zgrupowaniem Pan Andrzej Pożarlik zarządził przerwę, podczas której wszyscy uczestnicy szkoleń spotkali się przy ognisku, kosztując przepysznego bigosu i pieczonych kiełbasek. Po chwili wytchnienia zostało zorganizowane kolejne szkolenie, a mianowicie zajęcia poświęcone tematyce maskowania, kamuflażu i fortelu w działaniach bojowych, (prowadzący - Pan Andrzej Konstantynowicz).

O godzinie 22.00 zarządzono apel a po nim capstrzyk. Niestety nie było dane naszym kadetom spokojnie przespać nocy, gdyż o godzinie drugiej zarządzono alarm i nocny wymarsz. Pobudka zabrzmiała już o godzinie 6.15, a kolejne zajęcia rozpoczęły się zaraz po śniadaniu.

Policjanci ze Zgierza i Strykowa przeprowadzili cykl szkoleń  z zakresu zabezpieczenia  zdarzenia drogowego, technik interwencji, a z kolei strażacy z OSP Kiełmina i Stryków poprowadzili szkolenie dotyczące ratownictwa drogowego. Przeszkolenie zakończono obiadem w postaci wojskowej grochówki.

Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego jakże ciekawego przedsięwzięcia; oprócz wymienionych wyżej Osób chcielibyśmy serdecznie podziękować: Panu Piotrowi Szczepaniakowi (sklep Plasterek), Panu Robertowi Florczakowi (sklep „U Roberta”), Panu Łukaszowi Florczakowi (sklep „Delikatesy”), Panu Mirosławowi Sokołowskiemu (sklep Bachus), Pani Barbarze Majchrzak (piekarnia), Panu Andrzejowi Prusinowskiemu (firma wędliniarska „Byk”), Panu Arkadiuszowi Rubajowi (Firma Mat- Stal z Głowna) oraz Panu Krzysztofowi Przybyszowi (skup palet).

Andrzej Pożarlik