,,FAS - Problem w Społeczeństwie"

Post Image

 

W ramach projektu „Zwolnieni z Teorii”, realizowanego przez uczniów klasy 2 TL: Julię Zdziarską, Oliwię Pilaszewską, Karolinę Florczak, Karolinę Łyjak i Dawida Andrysiaka, odbyły się zajęcia profilaktyczne z pracownikami Fundacji „Dom w Łodzi”. W spotkaniu z naszymi gośćmi: Panią Martą Libiszowską i Panem Damianem Szymańskim, które dotyczyło problemu „FAS w społeczeństwie”, wzięły udział klasy 4 pAŻ, 4 pL, 3 Ż i 3 L.

Pani Marta w sposób interesujący opowiedziała młodzieży o tym, czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy i jak ważna jest profilaktyka oraz wczesna diagnostyka. Zaprezentowała również dramatyczne skutki, z którymi na co dzień zmagają się podopieczni Fundacji „Dom w Łodzi”, cierpiący na FAS (m. in.: zaburzenia ssania i przełykania, problemy z sercem, wzmożony próg bólu, niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia neurologiczne, które uniemożliwiają naukę, a także zaburzenia społeczne). Pan Damian opowiedział o problemie FAS z punktu widzenia mężczyzny i ojca; ponadto zaprezentował  projekt kampanii FASOFF, która uświadamia przyszłym mamom i ich otoczeniu, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda, nawet minimalna jego ilość, może mieć tragiczny wpływ na przyszłe życie dziecka. Projekt ten nie tylko uświadamia o FAS, ale również podkreśla jak ważna jest profilaktyka wśród mężczyzn, ponieważ nie tylko od zdrowia kobiety i przebiegu ciąży zależy zdrowie poczętego dziecka. Ponadto nasi Goście próbowali uzmysłowić młodzieży kwestię, jak ważne jest wsparcie kobiety w ciąży ze strony najbliższego otoczenia.

Na zakończenie naszego spotkania zostały zaprezentowane spoty, corocznie nagrywane przy okazji Światowego Dnia FAS, który przypada 9 września.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną kampanii społecznej
oraz projektem naszych uczniów

http://www.fasoff.pl/
https://www.facebook.com/groups/593072445491172/

Anna Wójcik