61. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 roku

W sobotę 25 lutego br. uczniowie klas 1, 2 i 3 LO wzięli udział w 61. Rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 roku, zorganizowanym przez Odział Łódzki PTTK im. Jana Czeraszkiewicza. Rajd przeprowadzony został na kilku szlakach, z których drużyna naszych uczniów wybrała 16. kilometrową trasę wiodącą z Dobieszkowa przez Rezerwat Struga Dobieszkowska z  przystankiem przy Pomniku Marii Piotrowiczowej (upamiętniającym miejsce jej tragicznej śmierci na polu walki w bitwie pod Dobrą 24 lutego 1863 roku). Następnie szlak prowadził do OSP w Dobrej, gdzie w czasie godzinnej przerwy w marszu odbył się konkurs o powstaniu styczniowym, w którym nasza drużyna zajęła 1. miejsce. Po krótkiej uroczystości pod Pomnikiem Powstańców 1863 rajd ruszył przez miejscowość Klęk do Lasu Łagiewnickiego pod przewodnictwem pracowników Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.  Uroczyste zakończenie imprezy miało miejsce przy zabytkowych drewnianych kapliczkach św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego w Łagiewnikach.

Adrian Tomes, Maciej Puczyński