,,W Służbie prawu”

Uczniowie trzeciej klasy o profilu mundurowym, w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Służby Więziennej „W Służbie Prawu”, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Młodzież poznając strukturę i specyfikę łowickiej jednostki penitencjarnej, została zapoznana z elementami prawa karnego, szczególnie w części dotyczącej przestępczości nieletnich, a także z konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań. Uczniowie poznali wyposażenie, uzbrojenie, umundurowanie  i środki ochrony osobistej stosowane przez funkcjonariuszy w czasie służby; ponadto dowiedzieli się również o tym, czym zajmują się funkcjonariusze Służby Więziennej w poszczególnych jej pionach. Młodzież miała również niecodzienną okazję spotkać się z  jednym z osadzonych, by usłyszeć jego ,,świadectwo", mówiące o tym, jak wygląda z jego perspektywy pobyt w więzieniu oraz jak (w jego przypadku) narkotyki zrujnowały mu życie i zaprowadziły do miejsca, w którym się znajduje.

Podczas tej niecodziennej wizyty w więzieniu zaprezentowano również pokaz umiejętności psa wyszkolonego w znajdywaniu narkotyków. Funkcjonariusz, będący przewodnikiem psa, opowiedział o służbie zwierzęcia w jednostce i przebytych szkoleniach.  Młodzież została następnie oprowadzona po części zakładu karnego. Ciekawym doświadczeniem była również możliwość porozmawiania z więziennym psychologiem i wychowawcami o specyfice ich pracy w Zakładzie Karnym. Na koniec spotkania licealiści (ze względu na profil kształcenia) zapoznani zostali ze szczegółami postępowania rekrutacyjnego i wymogami, jakie należy spełnić aby zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej.