,,Świat widziany przez alkogogle"

Uczniowie klas 1 wzięli udział w niecodziennych zajęciach edukacyjno-profilaktycznych dotyczących skutków zażywania alkoholu, przeprowadzonych przez szkolnego pedagoga. Podczas krótkiej prelekcji zostali zapoznani z konsekwencjami uzależnienia od alkoholu, fazami uzależnienia, możliwościami terapii oraz konsekwencjami jazdy samochodem pod wpływem. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów młodzież miała możliwość założenia specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu (imitowały stan nietrzeźwości 1,5- 2,5 promila). Alkogogle symulują stan nietrzeźwości poprzez zakłócenie pracy błędnika i działanie na zmysł widzenia. Poprzez konkretne ćwiczenia (chodzenie po linii, chwytanie małych piłek, rysowanie szlaczków po linii, dopasowywanie kształtów, przekładanie drobnych elementów za pomocą drewnianych pałeczek, układanie puzzli) uczniowie mogli sprawdzić w jaki sposób alkohol zmienia postrzeganie i sprawność. Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności ,,na trzeźwo” i ,,pod wpływem alkoholu”. Dzięki takim zajęciom można uświadomić młodych ludzi, jak ta używka działa na organizm człowieka. Uczestnicy zaobserwowali u siebie podwójne widzenie, spowolniony czas reakcji, problemem z ustaleniem odległości, mylenie kierunków, pogorszenie koordynacji ruchowej, zniekształcenie widzianego obrazu oraz zniekształcenie widzenia kolorów. Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach pozwoli im dokonywać właściwych wyborów w dorosłym życiu.