Hazard? - Nie daj się wciągnąć!

W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno- edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz zagrożeń, jakie niesie hazard i uzależnienie od niego, przeprowadzono w naszej szkole zajęcia profilaktyczne pt.: ,,Hazard – nie, dziękuję”. 6 marca br. podczas zajęć uczniowie klas:  1 LOa, 1 LOb, 1 TI oraz 1 TL dowiedzieli się czym są gry hazardowe i kto może w nich uczestniczyć. Ponadto dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie niesie hazard m.in. uzależnienia od niego, popadnięcie w problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Uczniowie poznali skuteczne sposoby jak się przed nim chronić i gdzie szukać pomocy. Przedstawiciel Urzędu Skarbowego- Pan Piotr Stachowiak- zwrócił uwagę na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży, również tych on-line, ponadto na problemy, które wynikają z ich uprawiania oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych (często bowiem zdarza się, że nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki). Nasz Gość przedstawił również podstawowe regulacje prawne, jakie obowiązują w Polce w tej kwestii, m.in.: ustawę z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, która wprowadziła warunki i ograniczenia dotyczące tej działalności. Zgodnie z nimi wstęp do ośrodków gier i punktów przyjmowania zakładów wzajemnych oraz udział w grach hazardowych jest dozwolony wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Na zakończenie uczniowie film, w którym osoby uzależnione od gier hazardowych opowiadały na temat swojego nałogu i wyjścia z niego.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu profilaktycznego dotyczącego uzależnienia od gier hazardowych:
Hazard? Nie daj się wciągnąć! - akcja edukacyjna KAS (youtube.com)

Anna Mackiewicz- Wójcik