Tydzień z Logistyką

W naszej szkole corocznie dużym zainteresowaniem cieszy się akcja o charakterze zawodowym - „Dzień z Logistyką”. W tym roku, już po raz trzeci, zorganizowaliśmy obchody, ale tym razem pod hasłem „Tydzień z Logistyką”. 11 marca br. uczniowie zapoznali się na zajęciach praktycznych z procesami logistycznymi firm: Orlen, KGHM  i Lay’s. Miłym akcentem zakończenia zajęć zawodowych były różnorodne quizy, sprawdzające wiedzę dotyczącą funkcjonowania powyższych firm.

12 marca, w ramach obchodów, uczniowie klas: II TL i IV TL wybrali się do fabryki Volkswagena w Poznaniu oraz we Wrześni. Młodzież poznała tajniki produkcji samochodów typu: MAN, VW Crafter czy VW Caddy a także przekonała się, że precyzja niemieckiego koncernu ukazuje bardzo zaawansowaną technologię i usystematyzowane procesy logistyczne zachodzące między wszystkimi jednostkami w firmie.

13 marca odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Językowo- Logistycznego (pod patronatem Kuratora Łódzkiego), w którym finalistami zostali uczniowie: Patryk Grzelak- kl. II TL, Kacper Granosik- kl. II TL, Iga Polit- kl. III TL oraz nasza laureatka Gabriela Prusinowska- kl. IV TL. Sponsorami nagród była między innymi firma TME oraz Wyższa Szkoła Bankowości (Uniersytet WSB Merito). Tego dnia odbył się również interesujący wykład Pana dr Radosława Gajewskiego na temat wypadków w transporcie, w tym możliwości zabezpieczenia przed ewentualnymi dramatycznymi skutkami wspomnianych kryzysowych sytuacji.

14 marca zawitali w  naszych szkolnych progach mentorzy, którzy są z nami od początku organizacji „Dnia z Logistyką”, czyli Pan dr inż. Paweł Morawski, Pani dr Katarzyna Morawska- Kolasińska  oraz przedstawiciele firmy TME, z którą szkoła nawiązała współpracę. Dzień ten zaczęliśmy od prelekcji nt. problemów dotyczących dystrybucji w logistyce. Pani doktor przedstawiła nam sposób funkcjonowania dystrybucji w logistyce, natomiast przedstawiciele TME, kóra jest najnowocześniejszą firmą dystrybucyjną w Europie, przybliżyli kierunek dystrybucji. Wykłady naszych wspaniałych gości zrodziły powszechne zainteresowanie omawianą tematyką, co przełożyło się na zaangażowanie młodzieży, która ten dzień zakończyła grą dotyczącą kompletacji zamówienia a także przygotowania określonych dokumentów.

15 marca, czyli w ostatni piąty dzień obchodów, zostały zorganizowane ćwiczenia z Panią dr Justyną Mariańską – Potakowską, która zaangażowała słuchaczy w problem planowania wysyłki towaru. I choć początkowo temat ten zrodził wśród naszych uczniów lekkie obawy to jednak wszyscy pozytywnie zdali ten trudny egzamin. W późnieszej części prelekcji została podjęta dyskusja na temat typów zarządzania, co pokazało jak różne podejście do wspomnianego tematu może mieć każdy z nas.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym wspaniałym Gościom- mentorom „Tygodnia z Logistyką”: Pani dr Katarzynie Kolasińskiej- Morawskiej, Panu dr inż. Pawłowi Morawskiemu, firmie TME oraz wykładowcom z Uniwersytetu WSB Merito- Panu dr Radosławowi Gajewskiemu oraz Pani dr Justynie Mariańskiej – Potakowskiej. Jesteśmy również wdzięczni Pani Żanecie Wojciechowskiej (nauczycielowi języka angielskiego), która z wielkim zaangażowaniem zorganizowała i przeprowadziła wojewódzki konkurs, Pani Monice Pawlak- Kalinowskiej (nauczycielowi przedmiotów zawodowych), która wprowadziła w „Tydzień z Logistyką” najmłodszych uczestników- uczniów klasy I.
Serdecznie dziękujemy również naszej młodzieży, która z wielkim zainteresowaniem i pasją, uczestniczyła w obchodach a która już odlicza dni do następnej edycji „Tygodnia z Logistyką”.

Karolina Adamczyk