Wycieczka na Stację Radegast

18 marca br. uczniowie klas V: Technikum Logistycznego i Technikum Agrotronicznego  wybrali się na wycieczkę szkolną do Łodzi. Pierwszym punktem wyjazdu była Stacja Radegast- zabytkowy budynek kolejowy z 1941 roku. W czasie II wojny światowej była ona związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi (Litzmannstadt). Od stycznia 1942 r. Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i KL Auschwitz-Birkenau. Obecnie budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, powstałym w 2004 r. oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Uczniowie, których oprowadzał przewodnik, nie tylko poznali historię Stacji oraz dzieje Getta Łódzkiego, ale również mieli okazję zobaczyć największą w Polsce makietę przedstawiającą wygląd dzielnicy zamkniętej z 1942 roku. Na koniec spotkania młodzież przeszła Tunelem Pamięci, który swoją minimalistyczną formą oddaje uczucie przytłoczenia okupacją i coraz trudniejszą ówcześnie historią Żydów w Łodzi.

Kolejnym i zarazem ostatnim etapem wycieczki była Łódzka Manufaktura i kino Cinema City, w którym uczniowie obejrzeli horror pt. „Urojenie”. Wycieczkę należy uznać za bardzo udaną, mimo niesprzyjającej pogody.