„Tydzień Bezpiecznego Internetu”

W dniach 18- 22 marca br. w naszej szkole odbył się Tydzień Bezpiecznego Internetu. W ramach zaproponowanych działań podczas lekcji informatyki uczniowie tworzyli ikonografiki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie a na godzinach wychowawczych oglądali film pt. ,,Gdzie jest Mimi”, który następnie podyktował problem dyskusji. We wtorek, 19 marca, odbyło się szkolenie dla rodziców dotyczące Cyberbezpieczeństwa; zebrani wysłuchali wyników ankiety dotyczącej korzystania z komputera i Internetu przeprowadzonej wśród naszej młodzieży oraz o zagrożeniach, jakie może nieść ze sobą korzystanie z Sieci.

W środę, 20 marca, uczniowie klas 2 technikum wysłuchali wykładu pt. ,,Bezpieczeństwo informacji – jak unikać zagrożeń w Internecie”, który poprowadził pan dr Paweł Ramiączek z Uniwersytetu WSB Merito, ponadto młodzież z klas 4 A, 2 L oraz 2 IŻ wzięła udział w zabawie poruszającej tematykę „Bezpieczeństwa w Sieci” przygotowaną przez p. Żanetę Wojciechowską (uczniowie wypełniali zadania- jak w Escape Roomie- by otrzymać kod powstrzymujący ,,atak hakerski na szkołę”). W czwartek, 21 marca, uczniowie klasy 1 LO a wzięli udział w Webinarze dotyczącym sztucznej inteligencji – fakty i mity. Lekcja online prowadzona była przez p. Romana Tyszkowskiego - Doradcę Prezesa Zarządu ING Bank Śląski ds. Strategii, oraz Tamarę Bińczak - Service Designerkę i Ekspertkę ESG w ING Bank Śląski. W piątek pan Adrian Tomes wraz z młodzieżą przygotował wystawę poświęconą Ochronie Danych Osobowych w Internecie, a uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego, pod opieką p. Karoliny Smurzyńskiej, przygotowali krótki apel profilaktyczny dotyczący Cyberprzemocy. Zwieńczeniem „Tygodnia Bezpiecznego Internetu” był konkurs zorganizowany dla młodzieży klas 1 i 2 dotyczący Bezpieczeństwa w Sieci. Dwóch delegatów z każdej klasy rozwiązywało test wiedzy poruszający szeroko pojętą tematykę związaną z Cyberprzemocą oraz jej kwestiami, które zawarte zostały w dokumencie ,,Standardy Ochrony Małoletnich” w naszej szkole.

Chciałabym serdecznie podziękować prowadzącym zajęcia profilaktyczne oraz webinar dla młodzieży, nauczycielom zaangażowanym w „Tydzień Bezpiecznego Internetu” oraz młodzieży z Samorządu Uczniowskiego za przygotowanie apelu profilaktycznego. Dziękuję również naszej młodzieży, która z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyła w zaproponowanych w tym tygodniu aktywnościach.