Jak oswoić stres?

Stres... stresująca... stresujący... zestresowana… zestresowany... Jakże często spotykają nas sytuacje życiowe, które rodzą w nas stres. Im lepiej potrafimy okiełznać to destrukcyjne odczucie, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia.

W ramach szkolnego „Tygodnia Zdrowia” odbyły się zajęcia dla uczniów klas 4 (Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Agrotronicznego oraz Technikum Informatycznego) na temat sposobów radzenia sobie ze stresem. Pani Kinga Rucka z WSB Merito opowiedziała młodzieży o tym, czym jest stres i jakie mogą być jego elementarne objawy. W dyskusji z młodzieżą prowadząca przedstawiła najczęstsze sytuacje wywołujące stres u młodych ludzi; ponadto zaprezentowała wybrane techniki relaksacyjne choćby wizualizację czy ćwiczenia oddechowe, które nie są skomplikowane i z powodzeniem można je wykorzystywać na co dzień. Młodzież, pod kierunkiem pani Kingi, wzięła również udział w krótkiej wizualizacji- w ćwiczeniu polegającym na wyciszeniu własnych emocji. Na koniec zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak ważne w radzeniu sobie ze stresem są tzw. ,,głaski", czyli gesty i spokojne słowa pozytywnego przekazu. W ciągu dnia każdy człowiek, aby utrzymać dobrą formę psychiczną i by nie gromadzić nadmiernie stresu w organizmie, powinien otrzymać ich kilkanaście.

Mam nadzieję, że po zajęciach młodzież będzie skutecznie potrafiła radzić sobie ze stresem w codziennym życiu.