Choroby odzwierzęce - profilaktyka

W ramach „Tygodnia Zdrowia” uczniowie klas agrotronicznych mieli możliwość spotkać się z Panią Natalią Zawiszą- lekarzem weterynarii, specjalistą Chorób Zwierzęcych Nieudomowionych i Dzikich- która omówiła jakże istotny problem chorób odzwierzęcych. Pani Natalia na co dzień pracuje w Ogrodzie Zoologicznym w Borysewie, dlatego temat ten nie jest jej obcy. Choroby odzwierzęce to inaczej zoonozy- zakaźne lub pasożytnicze choroby zwierząt bądź przez zwierzęta roznoszone, przenoszące się na człowieka poprzez kontakt bezpośredni lub surowce pochodzenia zwierzęcego, rzadziej drogą powietrzną.

Podczas wykładu pani Natalia opisała przykładowe zoonozy i drogi zakażenia oraz szczegółowo scharakteryzowała najbardziej popularne choroby odzwierzęce występujące w Polsce, m.in.: kampylobakteriozę. Opowiedziała o możliwościach zarażenia się od zwierząt, które najczęściej występują w gospodarstwach domowych, oraz o objawach chorób występujących u zwierząt i ludzi. Dowiedzieliśmy się, że od psa możemy zarazić się m.in. wścieklizną (kiedyś jej objawy mylone były z opętaniem), tasiemczycą oraz salmonellozą, od kota- m.in. toksoplazmozą (najbardziej na powikłania narażone są kobiety w ciąży) oraz  chorobą kociego pazura, natomiast od bydła przede wszystkim gruźlicą. Również zwierzęta gospodarskie stanowią zagrożenie dla człowieka- od świni możemy zarazić się m.in. włośnicą i grypą, od konia grzybicą, od drobiu grypą ptaków a od szczurów gorączką ,,szczurzą" (pokąsanie). Co ciekawe dżumą - jak większość osób uważa- nie zrazimy się od szczurów, ale od pcheł, których żywicielami są szczury. Ponadto pracując na gospodarstwie oraz przy zwierzętach, możemy zostać ukąszeni przez kleszcza i tym samym zarazić się boleriozą, babeszjozą czy dostać kleszczowego zapalenia mózgu.

Na szczęście wszystkie te choroby nie są na straszne, w porę rozpoznane w większości można skutecznie wyleczyć i zniwelować ryzyko wystąpienia powikłań. Uczniowie byli bardzo zainteresowani wykładem i ochoczo zadawali pytania pani weterynarz.

Dziękujemy za wizytę w naszej szkole!