Aktualności

29.12.2014 Stypendia dla najlepszych z najlepszych

Stypendia - przyznawane przez premiera - otrzymują uczniowie Szkół maturalnych za wysokie wyniki
w nauce oraz uczniowie wykazujący wybitne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy.
W piątek, 5.12.2104  w łódzkim Paragrafie odebrało stypendia 233 prymusów i pasjonatów z całego regionu.  Z naszej Szkoły stypendium otrzymała MONIKA GUDEJ uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego
- To dla mnie zaszczyt i radość mieć przed sobą aż tylu wspaniałych młodych ludzi. Czytających książki, szukających wyzwań, realizujących pasje. Rozumiejących naukę jako szansę i przygodę, a nie przykry obowiązek - gratulował stypendystom Jan Kamiński, Łódzki Kurator Oświaty.
- Niech stypendia pomnażają wasze talenty, pogłębiają wiedzę i otwierają drzwi, które do tej pory były zamknięte - życzyła wojewoda Jolanta Chełmińska.
Ciepłe słowa do stypendystów skierował również Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację. Trela - cytując list gratulacyjny prezydent Hanny Zdanowskiej - wyraził nadzieję, że większość z wyróżnionych uczniów będzie w Łodzi również studiować, a potem pracować.

Stypendyści wychodzili na scenę, na której odbierali pamiątkowe dyplomy z rąk wojewody, kuratora i wiceprezydenta. Jolanta Chełmińska była ciekawa, z jakich miast przyjechali do Łodzi, co ich interesuje, kim chcą zostać. Jan Kamiński życzył uczniom, by nigdy nie zatracili energii do nauki i ciekawości tego, co nowe.

opracowała M.Mackiewicz

 

 

18.12.2014 Zbiórka żywności

W czwartek 18 grudnia zostały przekazane materiały zebrane podczas akcji świątecznej, organizowanej w naszej szkole. Przez dwa tygodnie uczniowie wszystkich klas przynosili żywność oraz środki higieniczne, aby w związku ze zbliżającymi się świętami, pomóc osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej.


Dzięki dobremu sercu i zaangażowaniu uczniów zebrano ponad 90 kg żywności, w tym głównie: makaron, cukier, mąkę, kaszę, ryż, konserwy oraz słodycze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę i tym samym sprawili niezapomniany prezent osobom potrzebującym.

 

Wszystkim życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,
pełnych radości i ciepła.

 

 

Dorota Wesołowska

16.12.2015 Wigilia w internacie

W dniu 16.12.2014 w internacie szkolnym obyła się wigilia na dla mieszkańców internatu oraz pracowników. Swoja obecnością zaszczycili nas pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz oraz pani Agnieszka Stępczyńska wychowawczyni klasy III LO. Jedna z uczennic przybliżyła nam tradycje bożonarodzeniowe oraz został odczytany fragment z Pisma Świętego. Tradycyjnie przełamaliśmy się opłatkiem oraz zasiedliśmy do wspólnej kolacji.

 

 

                                                                                  Opracowała: Sylwia Kapusta-Jedynak

16.12.2014 Kiermasz Świąteczny z Samorządem Szkolnym.

W dniu 16 tym grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny, zorganizowany przez Radę Samorządu Uczniowskiego. Przez pierwsze 2 tygodnie grudnia uczniowie naszej szkoły przygotowywali kartki świąteczne specjalnie na tę okazję. Dodatkowo na kiermaszu można było zakupić świąteczne przysmaki takie jak: pierogi, krokiety, pierniczki i wiele wiele innych pyszności, wszystkie przygotowane przez klasę 2 Technikum Żywienia. Zebrana kwota została przekazana na przygotowanie paczek dla podopiecznych Domu Dziecka w Dąbrówce. Dziękujemy wszystkim za świetna zabawę! I zapraszamy do dalszego wspierania działań RSU.

 


Samorząd Uczniowski 

10.12.2014 Projekcja Filmowa i Konkurs Znajomości Kultury Wielkiej Brytanii

W dniach 10-12 grudnia odbyła się w naszej szkole Projekcja Filmów anglo-języcznych. Uczniowie mieli okazję przeżyć przygodę z Harrym Potterem podczas odnajdywania Kamienia Filozoficznego, pofrunąć do Nibylandii z Piotrusiem Panem, a także wejść do szafy z małą Lucy Pevensie i przenieść się do magicznego świata Narnii. Uczniowie chętnie brali udział w projekcji, gdyż związana była ona z konkursem znajomości kultury Wielkiej Brytanii. Konkurs odbył się dnia 15 grudnia i spośród prawie 50 uczestników zwycięzcą okazał się być Mateusz Lipiński z klasy 4 L. Zwycięzcy gratulujemy, a pozostałych zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.

 

Justyna Rudnicka

09.12.2014 Zajęcia z Inspekcją Transportu Drogowego

W dniu 9 grudnia uczniowie klas Technikum Logistycznego oraz klasa I Technikum Mechatronicznego uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego.
Uczniowie w trakcie tego spotkania mieli okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną oraz zadaniami Inspekcji. Ponadto przedstawiono im przepisy dotyczące czasu pracy kierowców i  przewozów ładunków niebezpiecznych.
Dodatkową niespodzianką było zaprezentowanie pojazdu ITD wraz z jego wyposażeniem.

 

                                                                                  Opracowała Katarzyna Rosiak-Misztal

09.12.2014 Świąteczne pierniczki

9 grudnia w naszej szkole wszyscy uczniowie klas żywienia wspólnie przygotowywali i zdobili świąteczne pierniczki. Każdy z pracujących zespołów starał się, aby to jego wyroby zyskały miano najładniejszych.W całej szkole zapachniało świętami,  a wspólnie spędzone dwie godziny pozwoliły uczniom na wzajemne poznanie się i miłą zabawę.

 

 

Ewa Piszczyńska

05.12.2014 Warsztaty kulinarne dla gimnazjalistów

5 grudnia w naszej szkole gościliśmy uczennice klasy III gimnazjum Zespołu szkół Nr 2 z Bratoszewic. Podczas lekcji otwartej gimnazjalistki pod okiem uczennic klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Natalii Kucharskiej,  Anny Bednarek, Karoliny Krzeszewskiej i Emilii Szychowskiej przygotowywały świąteczne pierniczki i  dekorowały je lukrem. W pracowni gastronomicznej zapachniało świętami, a wszyscy wrócili do domu w miłym nastroju.

 

Ewa Piszczyńska

05.12.2014 Zwycięzca Finału Wojwódzkiego Olimpiady „OZE”

W centrali ŁODR zs. w Bratoszewicach 5 grudnia 2014 r. odbył się finał wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii.


Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów. SYLWESTER BURTKA i MARUSZ JABORSKI z klasy IV TR oraz ARKADIUSZ DOBROWOLSKI i MICHAŁ KOWALCZYK z klasy III TR . Wspaniały sukces odniósł SYLWESTER BURTKA zajmując pierwsze miejsce w Finale Wojewódzkim i zakwalifikował się do Finału Krajowego, który odbędzie się podczas Targów Energetyki Prosumenckiej w marcu

2015 r. w Sosnowcu.


Uczestnicy eliminacji do Finału Krajowego rozwiązując testy i odpowiadając ustnie na pytanie musieli wykazać się ogromną wiedzą dotyczącą Odnawialnych Źródłach Energii w zakresie: energii słonecznej (ciepło i prąd), energii wiatrowej, energii wodnej, energii z biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem biogazowni oraz uwarunkowań prawnych OZE w Polsce (produkcja, przesył, sprzedaż), OZE a przedsiębiorczość i społeczeństwo, zrównoważony rozwój OZE i ochrona środowiska, dofinansowania na OZE.


Inicjatorem i organizatorem Olimpiady Wiedzy o Źródłach Energii Odnawialnej jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej.


Patronat naukowy nad Olimpiadą sprawuje Zakład Paliw i Energii Odnawialnych przy Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.
W Olimpiadzie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, młodzi rolnicy posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych. Limit wiekowy uczestników – do 35 lat.


Organizatorzy zapewnili uczestnikom dyplomy i nagrody rzeczowe.

GRATULACJE

Jerzy Kula

Więcej informacji:
http://www.lodr-bratoszewice.pl/aktualnosci/o-odnawialnych-zrodlach-energii

 

05.12.2014 Wizyta w Domu Dziecka

W dniu 05.12.2014r. młodzież Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach działająca
w ramach wolontariatu szkolnego odwiedziła mieszkańców domu Dziecka w Dąbrówce Wielkiej.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia jak co roku przygotowaliśmy paczki ze słodyczami i przyborami szkolnymi, wręczając je uszczęśliwionym dzieciom. Wspólna zabawa przyniosła zadowolenie nie tylko dzieciom ale i naszej młodzieży.


Z przykrością musieliśmy się rozstać po paru wspólnie spędzonych godzinach. Planujemy następne odwiedziny.


Elżbieta Biernaciak

04.12.2014 Ogólnopolski konkurs z zakresu rachunkowości

4 grudnia 2014r. odbył się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości.
Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania problematyką współczesnej rachunkowości oraz podniesienie poziomu nauczania rachunkowości.
W konkursie udział brało 15 uczniów naszej szkoły - klasy Technikum Ekonomicznego:

  1. Dziewiór Jakub – III TE
  2. Gawrych Daria – III TE
  3. Jaborski Michał – III TE
  4. Rajchut Mikołaj – III TE
  5. Tomczyk Agnieszka – III TE
  6. Gudej Monika – IV TE
  7. Leśniewski Dawid – IV TE
  8. Łysio Joanna – IV TE
  9. Łysio Paulina – IV TE
  10. Marczyk Monika – IV TE
  11. Mielczarek Julita – IV TE
  12. Miśkiewicz Karolina – IV TE
  13. Pasek Marta – IV TE
  14. Plewka Jakub – IV TE
  15. Rychlik Dominika – IV TE

 Najlepszy wynik z I etapu uzyskała:

  1. Monika  Gudej – IV TE

Gratulujemy

Opracowała: Dorota Strzelecka

04.12.2014 Wycieczka do TME

W dniu 4 grudnia 2014 r. uczniowie klas II oraz III technikum logistycznego uczestniczyli w wycieczce do firmy TME.


Jest to jeden z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej w Europie. Firma zatrudnia ponad 350 osób w centrali w Polsce i spółkach zależnych w innych krajach. Obsługują kilkadziesiąt tysięcy firm w ponad 100 krajach i wysyłają prawie 2.300 paczek dziennie.


Uczniowie zostali zapoznani z historią oraz prowadzoną przez firmę działalnością. Oprowadzono ich po magazynie w celu zapoznania z wyposażeniem magazynowym oraz stosowanymi przez TME technologiami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali obdarowani gadżetami firmowymi.

 

                                                                       opracowała Katarzyna Rosiak - Misztal

03.12.2014 Ruszyła II edycja Szkolnego Master Szefa

3 grudnia odbył się II etap szkolnego konkursu skierowanego do uczniów klas gastronomicznych.
Celem konkursu jest propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu. Doskonalenie umiejętności kulinarnych oraz sztuki nakrywania stołu. Rozbudzenie pomysłowości i kreatywności uczniów w tworzeniu nowych dań. Zachęcenie młodzieży do rozwijania pasji kulinarnych i podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego.


W II etapie konkursu brało udział sześć dwuosobowych zespołów.
Zespół 1: Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga ( conchiglioni nadziewane kaszą gryczaną, orzechami i kurkami)- klasa III
Zespół 2: Mateusz Korytowski i Dominik Mroczek ( potrawka z wątróbek drobiowych i ryżu)- klasa I i II
Zespół 3: Ewelina Barańska i Natalia Pawlak ( pomidory w ryżowej skorupce)- klasa IV
Zespół 4: Paulina Palińska i Alicja Górska (cukinia faszerowana kaszą gryczaną i serem kozim)- klasa III
Zespół 5: Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska ( karmelowy popcorn z kaszy jęczmiennej)- klasa II
Zespół 6: Sylwia Przybysz i Joanna Tomczyk ( ryżowe naleśniki z gryczanym nadzieniem) – klasa I


Zadaniem uczestników było przygotowanie w ciągu 90 minut dowolnej potrawy z kaszy oraz nakrycie stołu dla 2 osób o tematyce „jesień w zgodzie z naturą”. 


Uczestników bardzo uważnie oceniało jury w składzie: pani dyrektor Magdalena Mackiewicz, pani kierownik kształcenia praktycznego Elżbieta Czesny, pani kierownik administracji Jadwiga Znajdek, pani Ewa Lenart, pani Danuta Tokarczyk oraz nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: Kamila Kina i Ewa Piszczyńska. Członkowie jury oceniając uczestników konkursu brali pod uwagę aranżację stołu, wygląd i smak potrawy, znajomość zasad bhp oraz procesu technologicznego oraz oczywiście kreatywność uczniów.


I miejsce (łącznie za potrawę i aranżację stołu), z taką samą ilością punktów zdobyły dwa zespoły Paulina Palińska i Alicja Górska oraz Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska, trzecie miejsce Dominik Mroczek i Mateusz Korytowski. Do dalszego etapu konkursu, który odbędzie się już w styczniu zakwalifikowało się pięć spośród sześciu zespołów. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
A przepisy na pyszne potrawy wkrótce znajdziecie na naszej stronie.

E.Piszczyńska

21.11.2014 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Tak jak co roku w tym miesiącu nasza szkoła brała udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. W dniu 21 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta Panią Ewą Walczak.  Pani Rzecznik w interesujący sposób zapoznała uczniów klas: III TEŻ, III TLR, oraz IVTRŻ z tematyką praw konsumenta. Uczniowie zapoznali się z zakresem usług świadczonych przez rzecznika tj.  zapewnienia bezpłatne poradnictwo konsumenckie i informacje prawną w zakresie ochrony interesów konsumentów, składa wniosków w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów, czy np. występowania do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów. Uczniowie uświadomili sobie, że mają  prawo by walczyć o swoje, o to by nikt nigdy nie wmawiał nam czegoś wbrew naszym zasadom i naszemu prawu oraz to, że nawet najmniejsze mankamenty są ważne i nigdy nie wolno odpuszczać.


Na zakończenie spotkania Pani Ewa Walczak podsumowała całość, jeszcze raz wspomniała, gdzie należy szukać pomocy i, że nie należy się bać tylko walczyć o swoje prawa.


„Bez wątpienia tego typu spotkania są bardzo potrzebne choćby dlatego, aby uświadomić nas w pewnych kwestiach; jesteśmy młodymi ludźmi poznającymi świat, dopiero wkraczającymi w to „dorosłe” życie i niestety nie umiemy sobie ze wszystkim radzić.  I przyznając się czy nawet tego nie czyniąc potrzebujemy pomocy z każdej możliwej strony, dotyczy to każdego zarówno moich młodszych czy starszych kolegów” -  jak podkreślała jedna z uczestniczek spotkania.

                                                                                                      Gabriela Ufa
Dorota Strzelecka

26.11.2014 Zabawa Andrzejkowa

W związku ze zbliżającym się 30 dniem listopada, czyli popularnymi Andrzejkami, Samorząd Uczniowski zorganizował dzień pełen wróżb oraz dyskotekę andrzejkową. W środę 26.11 można było poznać swoją przyszłość  za pomocą kart, magicznych serc z imionami, wróżby z daty urodzenia, czy lania wosku. Tego dnia można było zgłębić tajemnicę swego losu również podczas dyskoteki. Każdy
z uczestników zabawy mógł spróbować specjalnych ciasteczek z wróżbą, przygotowanych przez uczniów klasy II TŻ wraz z Panią Ewą Piszczyńską.
Podczas dyskoteki „nogi same rwały się do tańca” dzięki oprawie muzycznej zapewnionej przez uczniów Dawida Pietrzeniewicza oraz Sebastiana Adamiaka.
Organizatorzy oraz uczestnicy serdecznie dziękują za możliwość zorganizowania imprezy oraz opiekę w trakcie jej trwania.


ZAPRASZAMY ZA ROK!


Poniżej zamieszczamy przykład ciekawej wróżby, którą można wykorzystać w andrzejkową noc.


WRÓŻENIE Z DATY URODZENIA
Dodaj wszystkie cyfry znajdujące się w Twojej dacie urodzenia do momentu uzyskania wyniku jednocyfrowego. Np. 29.12.2002: 2+9+1+2+2+0+0+2 = 18 = 1+8 = 9. Następnie wróżka odczyta charakterystykę każdej cyfry:
"1" Cichy i spokojny, ale też sumienny i obowiązkowy. Kiedy już wybierze zamierzony cel, dąży do niego wytrwale. Nie sprawia problemów wychowawczych, starannie prowadzi swoejzeszyty, pilnie notuje wiadomości na lekcji, zawsze ma odrobione prace domowe. Uczeń idealny! Lubiany przez nauczycieli za sumienność, nie lubi jednak robić więcej niż musi. Bardzo często "Jedynki" mają uzdolnienia artystyczne.
"2" Dobry uczeń. Łagodny, uprzejmy, ale skryty, żyjący często w świecie własnych planów i marzeń. Szkoła nie jest jego pasją, ale nie ma żadnych problemów w nauce, a dzięki wrażliwości i miłości do czytanie, najlepiej czuje się na przedmiotach humanistycznych - języku polskim i historii. Nie ma wielu przyjaciół i chodzi własnymi drogami, ale dla osób, które wzbudzą jego zaufanie jest bardzo koleżeński i uczynny.
"3" Klasowa gaduła . Zadaje mnóstwo pytań, bierze udział we wszystkich dyskusjach. Ciekawski
i dociekliwy i zawsze uśmiechnięty, co owocuje sympatią kolegów i nauczycieli. Ci ostatni zwykle starają się utemperować jego szaloną naturę, zwykle bezskutecznie... Interesuje się nowymi technologiami, ciekawostkami, wszystkim co intrygujące i tajemnicze. "Trójkę" charakteryzuje doskonała pamięć i zdolności aktorskie.
"4" To osoba dobra, myśląca, obdarzona zdrowym rozsądkiem i lubiącą ruch na świeżym powietrzu. W szkolnych murach nie czuje się najlepiej, ulubionym przedmiotem jest wychowanie fizyczne. Elokwencja i bystrość sprawiają jednak, że wszelkie testy i egzaminy zaliczają bez problemu. Otwarte na ludzi i koleżeńskie, szybko zyskują sympatię kolegów i nauczycieli. Są wrażliwe na zło i krzywdę - chętnie pomagają w schroniskach dla zwierząt, dbają o czystość środowiska.
"5" Szkolny łobuziak, który zrobi wszystko, żeby w szkole się nie nudzić. Osoba ruchliwa i uparta, ale inteligentna i wszechstronnie uzdolniona. Jeśli lubi jakiś przedmiot, poświęca się mu całkowicie
i osiąga doskonałe efekty, także na konkursach i olimpiadach. Ma oryginalne poczucie humoru, potrafi stworzyć karykaturę kolegi czy nauczyciela. Lubiany, wszędobylski i energiczny.
"6" Uczciwy, skromny, towarzyski i otwarty na innych. W klasie unika spięć i konfliktów. Nauka to dla niego przyjemność, choć często towarzyszą jej stresy "przedsprawdzianowe". Posiada poczucie obowiązku, nie skuszą go wagary czy psikusy robione kolegom i nauczycielom. Wszystko co robi, wykonuje z pasją i zaangażowaniem. Jeśli jednak przedmiot go nudzi, to za nic nie będzie chciał się go uczyć.
"7" Uczy się sumiennie, ale nie dla stopni i wyróżnień, wybiera sobie ulubione przedmioty i na nich skupia całą uwagę. Ma naturę samotnika, nie lubi szkolnych imprez ani publicznych wystąpień. Nauczyciele doceniają go za obowiązkowość i upór w obronie własnych poglądów, przyjaciele -
za lojalność i wierność.
"8" W życiu i szkole kieruje się emocjami. Do nauki podchodzi z pasją, wszystko go interesuje, jest ambitny i dociekliwy. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, działa w samorządzie, chętnie wyjeżdża na szkolne wycieczki, rajdy, pomaga w ich organizacji. Nie lubi jednak rywalizacji, dlatego zawody sportowe nie są jego mocną stroną. Jest bardzo krytyczny wobec siebie i niepowodzenia szybko go zniechęcają.
"9" Ambitny i zdolny. Uwielbia być w centrum uwagi, chciałby być klasowym przywódcą i we wszystkim być najlepszy. Lubi szkołę, bo może się w niej wykazać, zabłysnąć polotem i inteligencją. Bierze udział we wszystkich apelach i uroczystościach, dobrze się uczy i uwielbia poznawać nowych ludzi. Jest uczynnym kolegą, pomaga słabszym, mimo zabiegania zawsze znajduje czas na rozmowę.

Samorząd Uczniowski


 

17.11.2014 Wycieczka do hoteli i restauracji

17 listopada 2014r. klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z wychowawcą p. Ewą Piszczyńską uczestniczyła w  wycieczce do okolicznych hoteli i restauracji. Pierwszym punktem zwiedzania był Hotel 500 w Strykowie, w którym uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca kucharzy i kelnerów, jakie są wady i zalety pracy w branży gastronomicznej. Zapoznali się także z układem funkcjonalnym zakładu gastronomicznego, zaczynając od sali restauracyjnej i baru poprzez rozdzielnię kelnerską, kuchnię właściwą, kończąc na magazynach żywnościowych. Kierownik sali p. Łukasz Siuda bardzo ciekawie opowiedział o zasadach nakrywania stołów, obsługi gościa indywidualnego oraz konferencji biznesowych i przyjęć okolicznościowych. Uczniowie mogli zobaczyć różnego rodzaju sprzęt i wyposażenie kuchni oraz baru. Z części gastronomicznej uczniowie udali się do części hotelowej, gdzie mogli zobaczyć przykładowy pokój hotelu o standardzie dwóch gwiazdek.
Kolejnym etapem wycieczki był Hotel Agat w Łodzi. Tutaj menager hotelu p. Sylwia Rubaszewska oprowadziła uczniów po części restauracyjnej,  gdzie mogli zobaczyć różne rodzaje kart menu oraz dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonuje tenże obiekt, a także jakie rodzaje usług świadczy.


Ostatnim zwiedzanym hotelem był czterogwiazdkowy Hotel Andels w Łodzi. Tutaj uczniowie mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju sale restauracyjne oraz kilka pokoi hotelowych. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak powinna przebiegać obsługa gości w restauracji, jakie predyspozycje powinien mieć kelner oraz  jak należy serwować wina.


Na koniec dla zrelaksowania wszyscy udali się na seans filmowy do kina.
Bez wątpienia wycieczkę możemy zaliczyć do udanych, wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń.


Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować pracownikom hotelu Andels, Hotelu Agat i Hotelu 500 za wprowadzenie nas w świat gastronomii.

Opracowała:
Ewa Piszczyńska


13.11.2014 Wyniki konkursu "Kultura bezpieczeństwa"

W dniu 13 listopada 2014 r., w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Łodzi, odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Kultura bezpieczeństwa”, w którym wzięły udział dwie uczennice z naszej szkoły: Dominika Kałuża z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Natalia Pawlak z klasy IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego.
Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym z terenu województwa łódzkiego. Tematyka zgłoszonych prac obejmowała szeroko rozumiane zagadnienia kultury bezpieczeństwa, to jest prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, ochrony ppoż. i zasad udzielania pierwszej pomocy.


W konkursie tym wzięło udział 56 uczestników z 20 szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym z terenu województwa łódzkiego. Komisja Konkursowa oceniając prace brała pod uwagę zarówno walory artystyczne, jak i pomysłowość ich autorów, oryginalność oraz zawarte w poszczególnych pracach przesłanie dotyczące kultury bezpieczeństwa.


Praca Natalii Pawlak została wyróżniona przez Komisję Konkursową i znalazła się w kalendarzu ściennym na 2015 r., stworzonym z nagrodzonych prac. Kalendarze otrzymali uczestnicy konkursu, będą też wręczane laureatom innych działań prewencyjnych i konkursów organizowanych w bieżącym roku przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.


Gratulujemy zwycięzcom!

A. Twardowska

13.11.2014 Certyfikat "Szkoła promująca zdrowie"

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR1 w BRATOSZEWICACH UZYSKAŁ CERTYFIKAT SZIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZROWIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
Miło nam poinformować , że w dniu 13 listopada 2014r. Nasza Szkoła jako jedna z 16 Szkół w województwie  otrzymała od Łódzkiego Kuratora Oświaty Certyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie Województwa Łódzkiego. Wręczanie certyfikatów odbyło się podczas wojewódzkiej konferencji dla szkół promujących zdrowie, której temat przewodni brzmiał „W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań wychowawczych- jak radzić sobie z agresją i przemocą w szkole.” Certyfikat z rąk wicekuratora oświaty Pana Konrada Czyżyńskiego odebrała Pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz oraz koordynatorki Zespołu  Promocji Zdrowia Aleksandra Twardowska i Ewa Piszczyńska.
Druga część spotkania w Sali widowiskowo- kinowej Politechniki Łódzkiej była poświęcona problemowi agresji i przemocy w szkole. Prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachęcał pedagogów do sprawdzenia kilku jego pomysłów, które mogą poprawiać zachowanie uczniów wobec siebie i nauczycieli. Jego wykład nauczyciele nagrodzili długimi brawami. Z kolei Tomasz Wojtasik z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach opowiedział, jakie korzyści dla szkoły mogą płynąć z badań znanych psychologów.
Uzyskanie certyfikatu to wynik trzyletniej pracy całej społeczności szkolnej.
Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać, ale dalej promować zdrowie.

 

Opracowała:
Ewa Piszczyńska


09.11.2014 Wszystko o euro-wyniki I etapu

 Spośród uczniów klasy IV Technikum ekonomicznego, którzy brali udział w konkursie Wszystko o euro w dniu 5 listopada do  II etapu konkursu zakwalifikowało się 6 osób.

W drugim etapie konkursu -10 grudnia br.będą uczestniczyli:

  • Joanna Łysio 
  • Monika Gudej
  • Dawid  Leśniewski
  • Karolina Miśkiewicz
  • Paulina Łysio
  • Jakub Plewka

 

TRZYMAMY KCIUKI ZA DALSZE SUKCESY!!!!!!

07.11.2014 Wszystko o euro

W dniu 5 listopada uczniowie klasy IV Technikum ekonomicznego wzięli udział w   pierwszej części konkursu na temat euro "WSZYSTKO O EURO". Konkurs odbył się  w Łodzi na Wydziale Ekonomiczno-Socjalologicznym Uniwersytetu Łodzkiego. Organizatorem konkursu była Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

  1.   Celem konkursu jest:

a)        Poszerzenie wiedzy na temat waluty europejskiej – EURO i zasad funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej.
b)        Popularyzacja wiedzy na temat euro wśród społeczeństwa.
c)        Wspieranie społecznej akceptacji wspólnej waluty, poprzez uświadamianie o potencjalnych korzyściach i kosztach wynikających z przystąpienia Polski do strefy euro.
d)        Wspieranie rozwoju edukacji z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych w Polsce.
e)        Promocja kierunków ekonomicznych i  zachęcanie młodych ludzi do pogłębiania wiedzy na kierunkach ekonomicznych.
f)         Rozwijanie pozaszkolnych zainteresowań uczestników konkursu. 

 

Trzymamy kciuki i zyczymy sukcesów.

 

euro

07.11.2014 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Olimiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W tym roku w elimiacjach szkolnych XXXIX edycji Olimpiady uczestniczyli uczniowie klas III i IV Technikum rolniczego i klasy III Technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy IV Technikum żywienia i gospodarstwa domowego. Najlepszymi uczniami okazali się:

w bloku produkcja roślinna

  1. Sylwester Burtka klasa IV TR
  2. Patryk Fraszczyk klasa IV TR
  3. Adrian Wojciechowski klasa IV TR

w bloku produkcja zwierzęca

  1. Mariusz Jaborski klasa IV TR
  2. Kamil Michalski klasa IV TR
  3. Mariusz Basiński klasa III TR

w bloku żywienia człowieka i gospodarstwo domowe

  1. Julita Sylwestrzak klasa IV TŻ
  2. Aneta Wojciechowska klasa III TŻ

 

Gratulujemy i zyczymy dalszych sukcesów.

06.11.2014 XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W dniu 5 listopada 2014r. odbył się I szkolny etap XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 po raz czwarty wzięli udział w tej olimpiadzie. Udział brało 14 uczniów naszej szkoły:    Dziewiór Jakub – III TE

  1. Gawrych Daria – III TE
  2. Rajchut Mikołaj – III TE
  3. Tomczyk Agnieszka – III TE
  4. Bień Klaudia – IV TE
  5. Gudej Monika – IV TE
  6. Leśniewski Dawid – IV TE
  7. Łysio Joanna – IV TE
  8. Łysio Paulina – IV TE
  9. Marczyk Monika – IV TE
  10. Miśkiewicz Karolina – IV TE
  11. Pasek Marta – IV TE
  12. Plewka Jakub – IV TE
  13. Rychlik Dominika – IV TE
  14. Kamińska Angelika – III TA

 

 Najlepszy wynik z I etapu uzyskali:

  1. Łysio Joanna – IV TE
  2. Gudej Monika – IV TE
  3. Rajchut Mikołaj – III TE

 

Gratulujemy

 

Opracowała: Dorota Strzelecka

05.11.2014 Pomagamy zwierzakom ze schroniska

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili w dniu 5 listopada 2014 schronisko w Głownie. Obecnie w Przytulisku przebywa ponad 80 psów, 7 szczeniąt oraz koty. Wizytę poprzedziła zorganizowana w klasach zbiórka karmy i koców dla podopiecznych ze schroniska. W środę dary zostały dostarczone i przekazane do schroniska. Uczniowie zwiedzili placówkę w obecności pracownicy, od której dowiedzieli się, jak funkcjonuje schronisko, oraz poznali losy poszczególnych zwierząt i ich zwyczaje. Swój pobyt uwiecznili na fotografiach.

 

Wizyta była bardzo pouczająca i zmusiła uczniów do głębszej refleksji nad losem wszystkich zwierząt. Na pewno nie była to jednorazowa akcja i już planujemy następne, gdyż potrzeby zwierząt są ogromne zwłaszcza przed nadchodzącą zimą.

 

Opracowała

Kamila Kina

05.11.2014 Dzień Makaronu

25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. Z tej okazji dziś w naszej szkole odbył się poczęstunek i sprzedaż potraw przygotowanych z makaronu. Dania zostały przygotowane przez klasę II Technikum  Żywienia i Usług Gastronomicznych. Uczniowie i pracownicy szkoły mogli spróbować m.in. spaghetti bolognese, spagetthi carbonara, makaronu penne z pieczarkami oraz makaronu ze szpinakiem i migdałami.

Wszystkie zebrane pieniądze przekażemy na Dom Dziecka w Dąbrówce. Serdecznie dziękujemy za chętny udział w akcji oraz zapraszamy ponownie.

 

„Święto makaronu zostało ustanowione w 1995 roku na World Pasta Congress w Rzymie. Od tego momentu data 25 października jest obchodzona jako Światowy Dzień Makaronu. Tego dnia miłośnicy makaronu dyskutują o kulinarnych pomysłach, gastronomicznym zastosowaniu makaronu. Przede wszystkim jednak spożywają ogromne ilości makaronu.

Makaron jest jedną z najstarszych potraw świata. Jak do tej pory najstarszy makaron odnaleziono w chinach. Mierzył 20 cali długości i liczył sobie aż cztery tysiące lat. Odnaleźli go badacze w wiosce z neolitu nad brzegiem Żółtej Rzeki. Odnaleziony makaron jest jak do tej pory najstarszym odkrytym przez archeologów jedzeniem. Spór o to kto makaron jadł wcześniej, Włosi czy Chińczycy jest bardzo trudny do rozstrzygnięcia.

Jedna z legend mówi, że to Marco Polo - wenecki podróżnik sprowadził go do Europy. Nie jest to jednak prawa, ponieważ w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspominał już o tej potrawie. Jednym z pierwszych, który udokumentował istnienie suszonego makaronu był Muhammad al-Idrisi. Według jego badań, makaron suszono w południowych Włoszech, Sycylii oraz w Trabii ok. XII wieku naszej ery. Wiadomo jednak na pewno, że miłośników makaronu na całym świecie jest naprawdę bardzo dużo. Uwielbiają go nie tylko Włosi, ale również Polacy.”

 

 

Opracowała

 Kamila Kina

05.11.2014 Olimpiada Wiedzy Ekonommicznej

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy III i IV Technikum ekonomicznego brali w zawodach I stopnia udział w XXVIII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Tematem tegorocznej olimpiady była Polska droga do wolności ekonomicznej. Trzymamy kciuki za ekonomistów.

31.10.2014 Zabawy integracyjne w Technikum Rolniczym

31 października 2014r. uczniowie Technikum Rolniczego wzięli udział w zabawach integracyjnych. Celem zajęć było stworzenie możliwości poznania się uczniów klas starszych i młodszych, a także świetna zabawa. Uczniowie chętnie brali udział w różnych konkurencjach "rolniczych" i wykazali się zarówno wolą walki jak i umiejętnością współpracy.

28.10.2014 Podsumowanie akcji: "Uwalniamy książki"

W sobotę 25 października 2014r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji bibliotecznej w związku z „uwalnianiem książek”. Po licznie zgromadzone przez trzy biblioteki zbiory książkowe i multimedialne (ok.tysiąc egzemplarzy książek oraz ponad sto filmów, gier, programów komputerowych) przyszło wielu chętnych - blisko sto osób dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników. Największym powodzeniem cieszyły się filmy i literatura dziecięca, a także beletrystyka i publikacje popularno-naukowe.

             Na naszym „kiermaszu” ważne miejsce zajęły również publikacje z zakresu kulinariów i gospodarstwa domowego, podarowane nam przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

            Dużym zainteresowaniem przybyłych cieszył się towarzyszący akcji wernisaż prac malarskich i graficznych artystów zrzeszonych w łódzkim stowarzyszeniu „NASZA GALERIA”. Był on okazją do zapoznania się z ekspozycją ukazującą piękno Województwa Łódzkiego, w tym urokliwych zakątków naszych Bratoszewic.

            Przy okazji oddawania się doznaniom artystycznym zwiedzający mieli również okazję degustacji pysznych wypieków oraz „wojskowej grochówki”, przygotowanych przez uczniów klasy drugiej Technikum Żywienia pod przewodnictwem nauczycielki p.Kamili Kiny.

            Serdecznie dziękując wszystkim przybyłym za obecność na podsumowaniu naszej bibliotecznej akcji, wyrażamy satysfakcję i zadowolenie w myśl słów zamieszczonych w kronice pamiątkowej, wystawionej przez nas w tym dniu dla przybyłych gości:

 

Ciastka zjedzone, książki wybrane,  dzień zaliczony do najwspanialszy".

                                                                 Zapraszamy za rok!

                                                                                                

                                                                           Opracowała:    E.Wiśniewska-Lenart

23.10.2014 Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim...

23 października 2014 r po raz kolejny odbyła się w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, w Oddziałach w Piotrkowie Trybunalskim, w Kościerzynie  oraz w centrali w Bratoszewicach Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym.

Zamysłem organizowanej Olimpiady jest zainteresowanie uczestników zgłębianiem wiedzy w ramach tematyki związanej z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia, ekologią i ochroną środowiska na wsi, agroturystyką i turystyką wiejską, produktem tradycyjnym i regionalnym oraz dziedzictwem kulturowym.

Zgodnie z Regulaminem, uczestnicy musieli zmierzyć się z 35 pytaniami testowymi, które zakresem merytorycznym obejmowały:

·       zasady zdrowego i racjonalnego  żywienia,

·       ekologia i ochrona  środowiska na wsi,

·       agroturystyka i turystyka wiejska,

·       zagrody edukacyjne,

·       produkt tradycyjny i regionalny,

·       dziedzictwo kulturowe.

Do etapu finałowego, zakwalifikowało się po dziesięć osób z każdego oddziału, którzy uzyskali największą ilość punktów

W olimpiadzie wzięło udział trzynastu uczniów naszej szkoły, klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Do finałowej dziesiątki zakwalifikowała się Paulina Jęczkowska.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w finale, który odbędzie się już 28 listopada 2014 r w ŁODR w Bratoszewicach. 

opracowała Kamila Kina

22.10.2014 "Uwalniamy książki" - finał akcji

Biblioteki szkolne: ZS Nr1 oraz Nr 2 wraz z bratoszewicką filią Biblioteki Publicznej w Strykowie dziękują wszystkim, którzy „uwolnili” swoje książki, przekazując je innym użytkownikom. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w finale akcji bibliotecznej: „Przewietrzmy swoje regały”, który odbędzie się w sobotę 25 października 2014r. w godz.10 – 14 w naszej szkole. Podczas podsumowania chcielibyśmy podzielić się licznie zgromadzonym księgozbiorem (ok.tysiąc egzemplarzy książek), a także multimediami (ponad sto filmów , gier i programów komputerowych).

            Podczas sobotniego finału dodatkową atrakcję stanowić będzie wernisaż malarstwa oraz sprzedaż prac artystów zrzeszonych w łódzkim Stowarzyszeniu „NASZA GALERIA".

  Zapraszamy – przyjdź i weź co chcesz!

    E.Wiśniewska-Lenart

22.10.2014 Wyjazd najlepszych uczniów do kina

Dnia 22 października odbył się wyjazd najlepszych uczniów naszej szkoły do Kina Cinema City w łódzkiej Manufakturze. Jak co roku, najlepsi z najlepszych zostają nagrodzeni wycieczką za godne reprezentowanie szkoły i najwyższe oceny. W tym roku wybrali się oni na seans pod tytułem: Dracula- Historia Nieznana.

Film łączy w sobie dwie opowieści. Jedna z nich bazuje na autentycznej postaci - walczącego z Turkami Vlada Palownika, druga odnosi się do legendy dotyczącej pojawienia się pierwszego na Ziemi wampira. Oprócz miłej atmosfery i ciekawego filmu uczniowie mogli się również przekonać, iż ciężka praca popłaca i na prawdę warto się uczyć. Młodzieżą opiekowała się p. Dorota Wesołowska.

20.10.2014 Skład Rady Samorządu Uczniowskiego

W roku szkolnym 2014/2015 do pracy w Radzie Samorządu Uczniowskiego zgłosiło się bardzo wielu chętnych.

Miłym zaskoczeniem było liczne zaangażowanie się klas pierwszych. Oto wyniki głosowania naszych uczniów :

Przewodniczący: Anna Bednarek klasa 2 Ż

I Zastępca: Mellani Gołda klasa 1 Ż

II Zastępca: Mateusz Korytowski klasa 1 Ż

 

Pracę pierwszej Trójki wspierają:

1. Dajana Ignatowska klasa 1 Ż

2. Natalia Kucharska klasa 2 Ż

3. Jolanta Górska klasa 2 Ż

4. Emilia Szychowska klasa 2 Ż

5. Dominik Mroczek klasa 2 Ż

6. Gabriela Ufa klasa 3 Ż

7. Paulina Palińska klasa 3 Ż

8. Alicja Górska klasa 3 Ż

9. Arkadiusz Dobrowolski 3 R

 

Opiekunami Samorządu są p. Justyna Rudnicka i p. Dorota Wesołowska. Na efekty naszej pracy nie trzeba długo czekać! Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi działaniami. Rada Samorządu Uczniowskiego

17.10.2014 Wycieczka zawodowa do Żnina

Dzięki współpracy z Firmą Agromarket Jaryszki Oddział w Kutnie, 16 października 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły z opiekunem, uczestniczyła w zorganizowanym w Żninie pokazie nowych technologii w ciągnikach rolniczych i uprawie gleby. W części teoretycznej spotkania, przedstawiciele firmy Same Deutz-Fahr zaprezentowali najnowsze rozwiązania w ciągnikach rolniczych oraz możliwości kredytowania zakupów tych ciągników. Ponadto przedstawiciel Firmy Trelleborg zaprezentował korzyści wynikające z zastosowania nowych technologii w produkcji opon.

W części praktycznej uczniowie skorzystali z możliwości pracy najnowocześniejszymi ciągnikami firmy Same Deutz-Fahr zagregatowanymi z maszynami firmy Unia.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom transport i smaczny posiłek.

 

Jerzy Kula

15.10.2014 Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej

W środę 15 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej - święta wszystkich pracowników oświaty. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego.

 

Otwarcia spotkania dokonali konferansjerzy gali - uczniowie klasy IV TRŻ, którzy serdecznie przywitali wszystkich zebranych. Ania Bednarek- przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów złożyła życzenia wszystkim Pracownikom Szkoły. Aby Nauczyciele z niesłabnącym zapałem  przekazywali swoją wiedzę i doświadczenie oraz nie tracili wiary w swoich uczniów. Pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz podziękowania nauczycielom i pracownikom za trud, poświęcenie i zaangażowanie  w pracę. Dziękowała za odpowiedzialność i pasję, z jaką wykonują swój zawód. Życzyła, aby wspierając dzieci i młodzież w drodze do wiedzy i mądrości, odczuwali satysfakcję z wykonywanego zawodu. Życzyła radości w realizacji trudnych zamierzeń, efektywnych wyników w pracy, sukcesów wychowanków, szacunku i uznania wśród uczniów i ich rodziców, a także optymizmu oraz wszelkiej pomyślności. Zgodnie z tradycją podczas apelu zostały wręczone również Nagrody   

W części oficjalnej odbyło się Uroczyste Ślubowanie Klas I.

 

Część artystyczna została przygotowana przez  uczniów kl. IV Technikum Żywienia

 i Gospodarstwa Domowego i Technikum Rolniczego pod kierunkiem wychowawcy- pani Doroty Strzeleckiej. W humorystyczny sposób i z lekkim przymrużeniem oka uczniowie parodiowali określone typy nauczycieli; młodzież recytowała wiersze, w których zawierały się życzenia dla ukochanych pedagogów, uczniowie wręczyli również kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom, dziękując za okazane serce oraz za trud wychowania i nauczania.

 

Po programie artystycznym, zgodnie z tradycją naszej szkoły, zostały przedstawione prezentacje tegorocznych klas pierwszych - klasy I TRL, I M, I TŻ.

 

 Uroczystość zakończyła się zaprezentowaniem nowej strony internetowej naszej szkoły.

 

                                                                         Opracowała Dorota Strzelecka

13.10.2014 Praktyki zawodowe w Niemczech

W dniach 14- 27 września 2014 roku uczniowie klasy III TŻ odbywali praktyki zawodowe we Frankfurcie nad Odrą. Kiedy dojechaliśmy na miejsce oczom naszym ukazał się ogromny kompleks, gdzie kształceni są ludzie chcący zdobyć kwalifikacje zawodowe lub zmienić swój zawód. Przywitała nas Pani Katarzyna Prystasz, koordynatorka naszych praktyk a także nasza tłumaczka. Zostaliśmy zakwaterowani oraz oprowadzeni po kompleksie, Pani Kasia wskazała nam miejsca odbywania praktyk. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem panującym w hostelu oraz z przepisami BHP podczas pracy a także wyposażeni w niezbędne do pracy ubranie robocze.

 

Następnego dnia rozpoczęła się regularna praca. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, jedna grupa pracowała na kuchni pod czujnym okiem kucharza, druga była zaangażowana przy serwisie ucząc się kelnerstwa, obsługi baru oraz sztuki zdobienia stołów przy wykorzystaniu elementów florystyki.

 

Ważnym elementem praktyk była nauka języka niemieckiego, która towarzyszyła każdej czynności. Codziennie  uczniowie wykonywali polskie menu tłumacząc nazwy potraw z języka niemieckiego oraz tworząc z nich ozdobne karty dań.

 

Korzystając z naszej obecności instytucja, która była organizatorem praktyk (Internationaler Bund) zorganizowała imprezę pod hasłem „Polski dzień”, na który zostali zaproszeni mieszkańcy Frankfurtu. Podczas tej imprezy serwowane były polskie potrawy, przygotowane przez nas (żurek z jajkami podawany w chlebkach, gołąbki, pierogi oraz ciasta-szarlotka i karpatka). Uczniowie pracowali także jako kelnerzy. Wymagało to przede wszystkim przełamania bariery językowej, ponieważ uczniowie mogli porozumiewali się z uczestnikami tylko w języku niemieckim.

 

Organizator zadbał też o nasz czas wolny i przewidział dla nas wiele atrakcji. Byliśmy na ściance wspinaczkowej, w parku linowym oraz na kręgielni. Zorganizowano nam także całodniową wycieczkę do Berlina, gdzie zwiedzaliśmy miasto i zobaczyliśmy między innymi Bramę Brandenburską, Bundestag czyli budynek Parlamentu, pozostałości muru berlińskiego oraz Muzeum Techniki.

 

Nasz dwutygodniowy pobyt zakończył się uroczystym podsumowaniem praktyk, uczniowie zostali pochwaleni za zaangażowanie w codzienną pracę, punktualność oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków a także za wiedzę. Każdy z uczestników otrzymał stosowną ocenę oraz certyfikat potwierdzający odbycie praktyk.

 

Te dwa tygodnie minęły bardzo szybko, ale z pewnością uczniowie wiele się podczas ich trwania nauczyli, także  rozwinęli swoją znajomość języka niemieckiego. To pokazuje, że z takich praktyk  jak ta zawsze warto korzystać, ponieważ dają one ogromne możliwości rozwoju.

 

Opiekun uczniów podczas pobytu we Frankfurcie Agnieszka Stępczyńska

10.10.2014 VII Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

W dniu 10 października 2014 roku uczniowie klas II, III i IV technikum logistycznego wzięli udział w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Olimpiada została na stałe umieszczona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej, których laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

 

W czasie 40 minut uczniowie musieli udzielić odpowiedzi  na 25 pytań dotyczących zapasów. Wyniki ich zmagań poznamy 31 października.

 

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia

 

Opracowała: K.Rosiak-Misztal

08.10.2014 Finał konkursu "Dary natury"

8 października odbył się finał konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski ZS Nr1 w Bratoszewicach. Konkurs „Dary Natury” jest organizowany cyklicznie i polega na zbiórce soków, owoców, warzyw, dżemów i wszelkich innych przetworów. Przez cały wrzesień uczniowie przynosili słoiki pełne pyszności, a w środę je sprzedawali. Dodatkowo podczas finału konkursu można było wylicytować chleb przygotowany specjalnie dla naszej szkoły na tę okazję. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Domu Dziecka w Dąbrówce.

 

Pierwsze miejsce w konkursie zajęły klasy ITR i ITŻ. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję

 

Samorząd Uczniowski ZS Nr1 w Bratoszewicac

06.10.2014 Pierwsze koty za płoty

W poniedziałek 6 października uczniowie klasy I Technikum Rolniczego wraz z opiekunem p. A. Twardowską uczestniczyli w ramach zajęć z pracowni produkcji rolniczej w wycieczce do profesjonalnego gospodarstwa rolnego p. Agnieszki i Przemysława Firganów w Łodzi.

 

Gospodarstwo to  zajęło pierwsze miejsce w województwie łódzkim w konkursie organizowanym przez KRUS „Bezpieczne gospodarstwo rolne 2013”.

 

Uczniowie mieli okazję  zobaczyć  nowoczesną chlewnię, bogaty park maszynowy ale przede wszystkim poznać  bezpieczne i higieniczne warunki pracy w gospodarstwie poprzez samodzielne uczestnictwo w niektórych pracach.

 

Wyjazd był bardzo udany i już planujemy kolejne!

 

Opracowanie:  A. Twardowska

03.10.2014 Wyjazd na Targi Natura Food do Łodzi

W dniu 3 października 2014 uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką pani Kamili Kina oraz Ewy Piszczyńskiej, nauczycielek przedmiotów zawodowych uczestniczyła w VII Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD w Łodzi.

 

Targi są najważniejszą branżową imprezą w Polsce, dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. NATURA FOOD to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z funkcjonującymi na polskim rynku producentami ekoproduktów i wysokiej jakości żywności niskoprzetworzonej. Każdego roku w imprezie uczestniczy blisko 300 wystawców i 12 tysięcy zwiedzających. Są wśród nich przedstawiciele kadry menedżerskiej, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności wysokiej jakości z różnych regionów Polski i zagranicy: Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, w tym roku również z Japonii.

 

Handel żywnością ekologiczną to poważny i trudny biznes. Targom towarzyszy szereg spotkań i konferencji branżowych przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów.

 

Program targów obfituje również w sympozja i prelekcje dotyczące branży naturalnej żywności, zdrowego stylu życia oraz degustacji lokalnych specjałów niemal ze wszystkich zakątków Polski. Wśród atrakcji zaplanowano warsztaty i pokazy kulinarne, prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania – Grzegorza Łapanowskiego oraz Grzegorza Cileckiego. Na odwiedzających czekała Strefa FOOD TRACK cullinary show, w ramach której zorganizowany został m.in. konkurs dla blogerów na najsmaczniejszy i najzdrowszy zestaw śniadaniowy dla uczniów pn. „Eko śniadanie = lepsze wkuwanie”.

 

Miłośnicy dobrej kuchni mogli wziąć udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej, pn. „Gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”, prowadzonej przez Atelier Smaku. Na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czekała Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje nt. sztuki jej parzenia i domowych sposobów przygotowywania napoju, ozdabiania kawy mlekiem oraz o pochodzeniu i uprawie tej rośliny.

 

Nie zabrakło dyskusji o ważnych aspektach życia w stylu Eko, m.in prelekcja pt. „Zdrowy Styl Życia a Szczepienia”, „Hodowla drobiu zgodnie z naturą - czy to w ogóle jest możliwe”. Zupełnie nowym tematem, który pojawił się na targach jest żywność modyfikowana genetycznie. Poświęcone zostało jej seminarium Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć”.

 

Targi to również możliwość udziału w ciekawych konkursach. M.in konkurs o Złoty Medal NATURA FOOD 2014 jury sprawdzi jakość prezentowanych produktów ekologicznych, tradycyjnych i naturalnych, konkurs Tygiel Smaków, jego uczestnicy będą prezentowali produkty na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Z kolei w ramach konkursu Tradycyjne Smaki Regionu swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkół gastronomicznych.

 

Równolegle z NATURA FOOD odbędą się III Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO. To wydarzenie dla producentów ekologicznych środków czystości do mycia, prania i sprzątania, kosmetyków naturalnych, a także ubrań dla dzieci z wysokiej jakości bawełny. Po rocznej przerwie jednym z gości targów będzie „zakręcona” wielbicielka stylu eko, ceniona wokalistka Reni Jusis, która poprowadzi warsztaty pn. „Ekologicznie = ekonomicznie, czyli 10 pomysłów na oszczędne i naturalne rozwiązania na co dzień”.
Nasi uczniowie poszerzyli swoje horyzonty zawodowe, zwiększyli swoją wiedzę dotyczącą produktów ekologicznych. Każdy otrzymał ciekawe pamiątki, ulotki i mógł zakupić produkty Eko.


Czas na wycieczce minął bardzo szybko, uczniowie wrócili zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń.

Opracowała Kamila Kina

02.10.2014 Prezentacja kandydatów do RSU

W dniu 2 października w naszej szkole odbył się krótki apel przedstawiający Kandydatów do Rady Samorządu Szkolnego. W wyborach startuje 15 śmiałków, którzy swoimi obietnicami chcą pozyskać jak największą ilość głosów, a obiecują m.in. rozwinięcie szkolnego radiowęzła, wprowadzenie Dnia Sportów Alternatywnych oraz zwiększenie ilości Dni Bez Jedynki. Głos zabrała również ubiegłoroczna przewodnicząca Paulina Jęczkowska.

Kto więc wygra?

Wybory już 6 października a ogłoszenie wyników już niebawem! Trzymam kciuki! 

 

 

Opiekunowie RSU 

01.10.2014 Święto ziemniaka w naszej szkole

"Już po raz kolejny w naszej szkole uczciliśmy święto ziemniaka. Z tej okazji uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką Pani Kamili Kina oraz Pani Ewy Piszczyńskiej przygotowali tradycyjne potrawy z ziemniaka m.in. zupę krem ziemniaczany, kopytka i pyszne placuszki ziemniaczane z cukrem. Uczniowie szkoły mogli zakupić przygotowane potrawy, a dochód ze sprzedaży przeznaczyliśmy na pomoc dla Domu Dziecka w Dąbrówce."

Opracowała Kamila Kina

26.09.2014 Apel nt. Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 26 września uczniowie klasy IV Technikum Ekonomicznego: Julita Mielczarek, Karolina Miśkiewicz, Jakub Plewka, Dawid Leśniewski przygotowali apel na temat 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

Beata Jachurska

23.09.2014 Wycieczka do gospodarstwa mlecznego

23 września 2014 roku uczniowie klasy IV Technikum Rolniczego w ramach zajęć praktycznych odbyli wycieczkę do gospodarstwa mlecznego pana Sylwestra Imiołka – laureata prestiżowego konkursu Agroligi oraz Agrozagrody. Obecnie w gospodarstwie utrzymywane jest ponad 400 sztuk bydła z czego 220 stanowią krowy mleczne. Średnia wydajność od krowy w gospodarstwie pana Sylwestra to około 9000 litrów rocznie. Rolnik ponadto gospodaruje na ponad 300 hektarach z czego zdecydowaną większość stanowią uprawy wykorzystywane na paszę dla zwierząt.

16.09.2014 Wycieczka mechatroników

W dniu 16.09.2014 r. uczniowie Technikum Mechatronicznego wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do firmy Diesel - Truck w Strykowie. Firma ta od ponad dziesięciu lat jest jednym z liderów sprzedaży i serwisu samochodów ciężarowych i dostawczych Mercedes-Benz w Polsce. Całej wycieczce przewodniczył dyrektor firmy pan Paweł Rybka, który  zapoznał uczniów ze strukturą i działaniem Firmy. Na początku uczniowie odwiedzili dział handlowy i marketingowy a następnie magazyn firmy. Wycieczka nabrała kolorów po przekroczeniu progów warsztatów, gdzie uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach przygotowanych przez pracowników firmy m.in. sterowali samochodem przez komputer i diagnozowali usterki. Następnie zobaczyli od strony "kuchni" jak wygląda produkcja samochodów. Stacja kontroli pojazdów, punkt wulkanizacji, blacharnia - to tylko niektóre miejsca, które zachwyciły naszych uczniów. Niewątpliwie tą wycieczkę można, a nawet trzeba zaliczyć do "udanych", Uczniowie byli zafascynowani Firmą.

Chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować p. Pawłowi Rybce za wprowadzenie nas w świat mechatroniki.


opracowała K. Biernacka

02.09.2014 Spotkanie z p.Dyrektorem Mercedes Benz

Podczas apelu ropoczynającego nowy rok szkolny 2014/2015 p. Dyrektor Serwisu Diesel Truck Sp. z o.o. Stryków Pan Paweł Rybka przybliżył wszystkim uczniom informacje o maechatronice.

(wypowiedź p. Dyrektora)

 

Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowna Dyrekcjo, szanowne grono nauczycielskie i pedagogiczne, drodzy uczniowie i przybyli goście.

Jestem niezmiernie wdzięczny, że mogę dziś uczestniczyć razem z Wami w tym wspaniałym dniu rozpoczęcia nauki w kolejnym roku szkolnym. Tym bardziej, że właśnie dziś rusza nowy kierunek kształcenia  - mechatronika. Cóż to właściwie jest „mechatronika”? Kiedy powstało to określenie? Czemu ma służyć?

Do lat 60 ubiegłego stulecia posługiwaliśmy się pojęciami: mechanika, elektryka, elektronika, optyka, diagnostyka, automatyka. Bardzo szybko przyszedł czas na nowe, popularne już dziś słowo: informatyka. I wówczas, w Japonii, w 1969 roku, inżynier Tetsuo Mori z firmy Yaskawa pierwszy raz użył słowa „mechatronika” jako połączenia pierwszej części słowa mecha-nika z drugą częścią słowa Elek-tronika.  Naukowcy określili mechatronikę jako synergiczną kombinację mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania isystemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych.

Sądzę, że nie myśleli wówczas, że za kilkadziesiąt lat słowo to zacznie wypierać jego poszczególne składowe. Mechatronikę określamy jako dziedzinę inżynierii, która stanowi połączenie mechaniki, elektroniki, automatyki i informatyki. 

Każdy z nas tu obecnych codziennie ma kontakt z produktami mechatroniki. Najlepszym tego przykładem są pojazdy samochodowe. Nikogo już dziś nie dziwi, że samochód rozpoznaje jaka jest pora dnia i dostosowuje do niej oświetlenie. Wszyscy oczekujemy, że gdy naciśniemy pedał hamulca podczas awaryjnego hamowania lub hamowania na śliskiej nawierzchni, to zadziała układ ABS, aby zatrzymać pojazd na jak najkrótszym odcinku drogi. Jesteśmy pewni, że w razie potrzeby zostaną uruchomione w pojeździe napinacze pasów bezpieczeństwa oraz wystrzelą poduszki ASR, aby osłonić nasze ciało przed uszkodzeniami. Elektrycznie podnoszone szyby, szyberdach, wspomaganie kierownicy czy klimatyzacja to coś zupełnie normalnego. Możliwość włączenia radia, telefonu, telewizji, nawigacji, kamer cofania, to również coś zupełnie oczywistego. Wszystko to mają nasze dzisiejsze samochody. Możemy liczyć na ich pomoc w trudnych warunkach drogowych. Kiedy jesteśmy zmęczeni powiedzą nam o tym, zaświecą kontrolkę z filiżanką, aby zaprosić nas na małą przerwę w jeździe. Kiedy przekraczamy białą linię dzielącą pas jezdni, zadrży kierownica, abyśmy mogli skorygować tor jazdy. Jeśli w nocy, daleko przed nami, kiedy my jeszcze nie widzimy przechodnia na jedni, czułe kamery naszego samochodu go zobaczą, to dadzą nam znać odpowiednio wcześniej, abyśmy mogli zareagować i go ominąć Czy zastanawialiśmy się dlaczego tak jest? Odpowiedź brzmi: Dzięki czujnikom, komputerom pokładowym, programom analizującym co się dzieje z pojazdem, co się dzieje na drodze, jaka jest temperatura, jaka pora dnia, czy pada deszcz, z jaką jedziemy prędkością, na którym jedziemy biegu, czy jedziemy pod górę, czy za chwilę będzie zakręt, a może dwa zakręty i jazda z góry, dzięki temu, że oprócz doskonałej już mechaniki, w naszym pojeździe mamy jeszcze mnóstwo elektroniki, optyki, automatyki i informatyki, czyli dzięki mechatronice możemy bezpiecznie czuć się w naszym dzisiejszym pojeździe. To właśnie mechatronika sprawiła, że naciskając pedał przyśpieszenia, tak naprawdę naciskamy zwykły potencjometr, taki sam jaki możemy znaleźć w naszym starym radio. Sygnał
z potencjometru jest przekazywany do modułu sterującego układem zasilania. Do niego spływają również sygnały o temperaturze silnika, ciśnieniu doładowania, prędkościach obrotowych wału korbowego i wałków rozrządu. Dopiero po przeprowadzeniu obliczeń, komputer daje sygnał żeby otworzyć wtryskiwacz na optymalny w danych warunkach czas. A wszystko to dzieje się w ułamkach sekund. A wszystko to dzieje się dzięki mechatronice.

 

Drodzy uczniowie, podczas nauki zdobędziecie wiedzę, która przedstawi wam te skomplikowane systemy. Zapozna was z ich działaniem. Pamiętajcie jednak, że : Z nauką jest jak z wiosłowa­niem pod prąd. Sko­ro tyl­ko zap­rzes­ta­niesz pra­cy, za­raz spycha cię do tyłu. Nie zawsze od razu będziecie wiedzieli jak z poznanej wiedzy skorzystać, jak ją połączyć z realnym światem. Gdzie zobaczyć sinusy, logarytmy i całki? Po co nam liczenie twardości, wytrzymałości i prędkości krytycznej? Ale pamiętajcie, że dopiero po zakończeniu nauki i po zakończeniu praktyki, zobaczycie jak pięknie można połączyć ze sobą w całość te dwa puzzle: teorię i praktykę. Dziś obserwujemy bardzo szybki rozwój techniki. Dziś kierowcę można zastąpić robotem. Na was, czekają nowe zadania. Wy, możecie wymyślić coś nowego. Możecie zostać wynalazcą i zdobyć nagrodę Nobla. Nie ograniczajcie się. Wyjdzie ze swoimi marzeniami na zewnątrz. Miejcie marzenia i je realizujcie. Obierajcie sobie cele i dążcie do tego, aby je osiągnąć. Po osiągnięciu pierwszego celu, wyznaczcie sobie następny i następny. Osiągajcie je, a zapewniam was, że wasze marzenia staną się rzeczywistością. 

Paweł Rybka

Dyrektor Serwisu Pojazdów Użytkowych

Mercedes_Benz

01.09.2014 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

 

„Nie wys­tar­czy zdo­bywać mądrości, trze­ba jeszcze z niej korzystać”

Cyceron

Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Augustyna w Bratoszewicach a następnie uroczystością na sali gimnastycznej młodzież i nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli rok szkolny 2014/2015. Swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Stryków Pan Andrzej Jankowski, Zastępca Dyrektora ŁODR Pani Małgorzata Gabryelczak, Dyrektor Serwisu Diesel Truck Sp. z o.o. Stryków Pan Paweł Rybka, Naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Gminy Stryków Pan Witold Kosmowski oraz Pani Krystyna Skalska - przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic.

 

Uroczystość w szkole rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz, która przywitała zgromadzonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów.

 

Ze szczególną radością pani dyrektor zwróciła się do uczniów klas pierwszych mówiąc, że wybór naszej szkoły był dobrą decyzją. Aby sprostać wymaganiom reformy programowej i wyzwaniom przyszłości szkoła otworzyła nowy kierunek kształcenia Technik Mechatronik.

 

Pan Burmistrz Andrzej Jankowski złożył życzenia owocnej pracy, sukcesów w nauce oraz powodzenia w nowym roku szkolnym. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Paweł Rybka, który przybliżył wszystkim zgromadzonym wiedzę na temat mechatroniki oraz życzył całej społeczności szkolnej dobrych wyników w nauce oraz sukcesów.

 

Akademię przygotowali i prowadzili uczniowie czwartej klasy Technikum Logistycznego i Ekonomicznego pod kierunkiem wychowawczyni Pani Żanety Wojciechowskiej.

 

oprac. Ż. Wojciechowska

<5> <4> <3> <2> <1>